Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2016

Španielsko: Dve nové ľavicové strany sa dohodli na vytvorení predvolebnej koalície

Spojenectvo by obom stranám mohlo vyniesť viac hlasov, ako získajú socialisti zo PSOE, ktorí sú zatiaľ po konzervatívnej Ľudovej strane druhým najsilnejším politickým zoskupením v krajine.

Španielske ľavicové strany Podemos a Zjednotená ľavica (IU) dospeli k predbežnej dohode o vytvorení predvolebnej koalície pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa v Španielsku uskutočnia 26. júna. Informovala o tom v pondelok agentúra AP. 

Politickí analytici sa zhodujú v názore, že spojenectvo oboch strán by im vo voľbách mohlo vyniesť viac hlasov, ako získajú socialisti zo PSOE, ktorí sú zatiaľ po konzervatívnej Ľudovej strane (PP) druhým najsilnejším politickým zoskupením v krajine. Názoru analytikov dávajú za pravdu aj najnovšie prieskumy verejnej mienky. 

Parlamentné voľby v Španielsku z 20. decembra prakticky ukončili tradičný systém dvoch dominantných politických strán, keďže voliči poslali do parlamentu aj dva nové politické subjekty. Žiadna strana tak nezískala v 350-člennom parlamente väčšinu ani spojencov na zostavenie funkčnej koaličnej vlády.

Prieskumy však naznačujú, že riešenie politickej krízy v Španielsku nemusia priniesť ani nové voľby, ktoré by sa mohli skončiť podobným politickým patom.

Inzercia

Odporúčame