Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. máj 2016

Rakúskeho kancelára Faymanna dočasne nahradí vicekancelár Mitterlehner

Rakúsky kancelár Werner Faymann dnes vo Viedni oznámil, že rezignuje z čela vlády, ako aj na funkciu predsedu Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ). Dnes navštívi aj sídlo prezidenta, aby oficiálne potvrdil svoju demisiu.

Rakúsky prezident Heinz Fischer žiadosti Faymanna o uvoľnenie z funkcie vyhovie a dočasne poverí riadením vlády vicekancelára a lídra koaličných ľudovcov (ÖVP) Reinholda Mitterlehnera.

Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Reinhold Mitterlehner nevidí podľa vlastných slov napriek odchodu Wernera Faymanna z čela vlády i sociálnych demokratov dôvody pre predčasné voľby. Ubezpečil, že je pripravený prevziať dočasne vedenie kabinetu. Dodal, že rozhodnutie o budúcom šéfovi sociálnych demokratov je výlučnou záležitosťou koaličných partnerov z SPÖ. Ľudovci však chcú spolurozhodovať o budúcom kancelárovi.

Podľa Mitterlehnera by však napriek tomu k zmenám v oblasti azylovej politiky dôjsť nemalo. Predsedníčka rakúskeho Národného zhromaždenia Doris Buresová sa v prvej reakcii poďakovala svojmu doterajšiemu straníckemu šéfovi Wernerovi Faymannovi za krízový manažment a pripomenula, že jeho pôsobenie na čele vlády sprevádzali veľké medzinárodné krízy, ktoré kancelár zvládol bez väčších opatrení v sociálnej oblasti a bez úsporných balíčkov.

Rakúsky kancelár Werner Faymann svoje rozhodnutie zdôvodnil stratou podpory v radoch strany po tom, čo v prvom kole prezidentských volieb 24. apríla zvíťazil kandidát opozičnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Tento volebný výsledok predstavuje v Rakúsku novú situáciu, svedčiacu o veľkej nespokojnosti voličov.

Nový predseda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) by mal byť definitívne známy o osem dní - v utorok 17. mája. Dohodol sa dnes na tom vo Viedni tamojší primátor Michael Häupl, ktorý stranu povedie dočasne, s ostávajúcimi ôsmimi lídrami krajinských organizácií SPÖ. 

Práve o viedenskom primátorovi Michaelovi Häuplovi sa špekuluje ako o nom predsedovi, no v hre je aj šéf Rakúskych spolkových železníc (ÖBB) Christianovi Kernovi alebo mediálny manažér Gerhardovi Zeilerovi.

 

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.