Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. 05. 2016, 11:13

Arcibiskup Babjak: Odvolanie Zasępu bolo najväčšou hanbou pre Slovensko

Prešovský arcibiskup Ján Babjak sa zastal bývalého rektora Katolíckej univerzity Tadeusza Zasępu.
Arcibiskup Babjak: Odvolanie Zasępu bolo najväčšou hanbou pre Slovensko

Prešovský arcibiskup Ján Babjak. (Foto: TK KBS/Peter Zimen)

Rektora Zasepu sa na prelome rokov 2013 a 2014 dvakrát pokúsil odvolať akademický senát. Vo funkcii ho podržal veľký kancelár univerzity, košický arcibiskup Bernard Bober. Napokon v máji 2014 profesor Zasępa sám rezignoval. Konferencia biskupov Slovenska ako zriaďovateľ univerzity dala vypracovať audit, ktorý poukázal na viaceré pochybenia v riadení školy a fakúlt. Vlastný audit, ktorý odhalil pochybenia na fakultách, dal spraviť aj Zasępa ešte ako rektor. 

Minulý mesiac sa profesor Zasępa dožil sedemdesiatky. Pri tej príležitosti vyšla vo Vydavateľstve Michala Vaška publikácia Sám, aby iní neboli sami II., v ktorej sa arcibiskup Babjak pomerne ostro vyjadruje k situácii na Katolíckej univerzite. Ide zároveň o prvý prípad, keď sa člen KBS vyjadruje priamo ku kauze okolo univerzity.

K téme: 
Nájdite si toho svojho na Katolíckej univerzite Zdieľať

Babjak píše v publikácii, že viacerí na Zasępovu pomoc „zabudli a obrátili sa k nemu chrbtom, ba niektorí sa postavili až proti nemu“.

„Najväčšou hanbou pre Slovenko bol návrh Akademického senátu na jeho odvolanie z postu rektora Katolíckej univerzity. Lenže niet sa čo čudovať, keď doposiaľ tento osud stihol každého jej rektora.

Tiež veľký podraz pre prof. Tadeusza Zasępu bola listová žiadosť „údajne KBS-ky“ čenstochovskému biskupovi, aby ho povolal späť do Poľska. Len neviem, kto o nej zo slovenských biskupov vedel?“ píše v knižke arcibiskup Babjak.

Vladyka Babjak sa dotkol aj postoja KBS ku Katolíckej univerzite.

„Myslím si, že najväčša chyba sa stala na strane zriaďovateľa KBS, keď sme nedokázali či nechceli nastaviť štatút Katolíckej univerzity tak, aby zriaďovateľ mal hlavné právo výberu profesorov, kde by sa prihliadalo predovšetkým na morálnu zrelosť jednotlivých kandidátov, veď ide o Katolícku univerzitu a dobrú povesť Katolíckej cirkvi,“ uviedol prešovský arcibiskup.

Babjak tvrdí, že viackrát apeloval na zasadaniach KBS, aby upravili štatút univerzity. „Radšej riskujeme škandály, než by sme urobili zásadné kroky pre nápravu. Hoci všetci vieme, že iba jasný a priehľadný štatút, ktorý nie je proti veľkému kancelárovi, ale naopak upevňuje jeho pozíciu, môže vyriešiť aktuálne ťažkosti či problémy na Katolíckej univerzite,“ píše.

Podľa Babjaka „iba kozmetické zmeny problémy nevyriešia“. Profesor Tadeusz Zasępa (Foto: TASR/Oliver Ondráš)

Babjak tiež pripomína, že po odvolaní Zasępu sa vzdal pôsobenia v Správnej rade Katolíckej univerzity. „Smelo môžem povedať, že bývalý rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa je mojím dobrým priateľom a po vykonštruovaných škandáloch proti nemu sa stal ešte väčším mojím priateľom.“

„To, čo ma bolí a veľmi bolí, je to, že jeho vlastní študenti a možno aj niektorí cirkevní predstavení namiesto vďačnosti za jeho veľkú obetu mu ,dopomohli' k jeho zhoršenému zdravotnému stavu,“ dodal.

V podobnom duchu sa vyjadroval vladyka Babjak aj v homílii počas omše pri oslave Zasępovho jubilea 28. apríla v Ružomberku.

„Áno, milý pán profesor Tadeusz Zasępa, aj vy ste prešli mnohými súženiami, ale to iba preto, aby ste mali viac zásluh. Lebo cez kríž sa získavajú mnohé zásluhy. Tieto súženia sa podpísali pod váš zdravotný stav – chorobou,“ vyhlásil na kázni Babjak.

Profesora Zasępu prirovnal k slovanským vierozvestcom. „Len si spomeňme na solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda, ako sa im naši predkovia poďakovali za ich apoštolskú, misionársku a horlivú prácu na poli viery a kultúry? Vyhnali ich do vyhnanstva...“

V publikácii k Zasępovmu jubileu sa prihovoril aj košický arcibiskup a veľký kancelár KU Bernard Bober. „Pán Boh vás obdaril mnohými charizmami, ktoré ste pre túto službu s nadšením využívali, a poslúžili ste tak celej Cirkvi na Slovensku.

Napriek skúškam a príkoriam, ktoré s tým boli spojené, ďakujem Bohu, že sme vás mohli mať v tom čase v Ružomberku,“ napísal arcibiskup Bober.

Postoj požiadal o stanovisko KBS, správu budeme aktualizovať. 

Odporúčame