Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. január 2010

KOMENTÁR: Počiatek a megakrčma

Prevádzkovať krčmu je v zásade nemorálne. Možno odvážne tvrdenie, ale pozrime sa na to z pozície pijanov alebo ich manželiek. Niekto stráca svoju dôstojnosť – a iný sa na tom nehanbí zarábať. Niekomu tragicky chýbajú peniaze v rodinnom rozpočte – a iný sa nehanbí privlastňovať si ich. Samozrejme, do...

Prevádzkovať krčmu je v zásade nemorálne. Možno odvážne tvrdenie, ale pozrime sa na to z pozície pijanov alebo ich manželiek. Niekto stráca svoju dôstojnosť – a iný sa na tom nehanbí zarábať.

Niekomu tragicky chýbajú peniaze v rodinnom rozpočte – a iný sa nehanbí privlastňovať si ich. Samozrejme, do krčiem nechodia len závislí alkoholici, v niektorých zariadeniach tohto typu sa dá celkom príjemne stráviť napríklad priateľská debatka pri pivku. A závislí alkoholici sa nemusia opíjať iba v krčmách.

To máme zakázať všetky reštaurácie, kde nalievajú aj alkohol? Veď ľudia sú slobodní, ponuka je jedno, rozhodnutie druhé. Áno, ale – aj miera je dôležitá. Otvoriť si potraviny zahŕňa, samozrejme, aj ponuku alkoholu – a čo už s ním ľudia spravia doma, je ich vec. No otvoriť si krčmu znamená ponúkať takmer výlučne alkohol, naň lákať zákazníkov, a to vo významnej miere takých, ktorí pitím trpia, alebo ním trpia ich najbližší. Naliať čo len jednému notorikovi alebo obrať o živobytie čo len jednu rodinu je nemorálne. A zarobiť na tom ešte viac.

Prijmime premisu, že prevádzkovať kasíno je zhruba to isté ako prevádzkovať krčmu. Netoxické závislosti nie sú o nič menej škodlivé ako toxické, alkoholizmus je však v našich reáliách akosi rukolapnejší, nech nám teda slúži ako mostík na živšie uchopenie problému.

K téme:
Opoziční poslanci broja proti stavbe megakasína Zdieľať

Ficov minister zametá cestu najväčšiemu kasínu v Európe. O tom, že si veľmi dobre uvedomuje, čo robí, svedčí, ako to robí. Hmla predo mnou, hmla za mnou. Zmeny v zákone, ktoré neskôr Počiatkov vlastný hovorca označil za nepriame investičné stimuly, presadil potichu cez parlamentný výbor, takže ani koaliční poslanci nakoniec nevedeli, za čo hlasujú, a niektorí sa cítili podvedení. A samotný komplex predbežne známy pod názvom Metropolis ľudia z ministerstva financií horlivo obhajujú ako predovšetkým relaxačno-zábavný, pričom investor sa netají tým, že isté je zatiaľ iba kasíno a až z jeho ziskov sa majú neskôr budovať prípadné ubytovacie, stravovacie a oddychové zariadenia.

Inzercia

Keď sa veci nepomenúvajú pravým menom, bezpečne sú za tým osobné záujmy, dôležitejšie ako všetko, čo sa kompetentným činiteľom a verejnej mienke prestrkuje popod nos. V danom prípade dôležitejšie ako megapríjmy štátneho rozpočtu (tie sa, napokon, scvrknú, len čo od nich odrátame náklady na bezpečnosť, liečbu závislých či sanovanie škôd z kriminality) a najmä dôležitejšie ako psychické zdravie, osobná dôstojnosť a rodinná harmónia ľudí. Stiahnuť čo len jedného človeka do špiny gamblerstva alebo priviesť na mizinu čo len jednu rodinu je nemorálne.

A zarobiť na tom ešte viac. Slovensko by sa správalo nemorálne, keby chcelo takéto príjmy do štátneho rozpočtu. Minister sa správa nemorálne, keď také príjmy obhajuje a pretláča. Ak by to on a jeho ľudia robili z dobrého presvedčenia, boli by len zdegenerovaní, s otupeným svedomím. Ak to robia potajomky a potuteľne, dobre vedia, čo činia. To je ešte horšie.

Terézia Rončáková
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

KOMENTÁR: Špecializovaný súd vytiahol kostry zo skríň

KOMENTÁR: Špecializovaný súd vytiahol kostry zo skríň

Keď sa minulý týždeň vo štvrtok hlasovalo o zriadení Špecializovaného trestného súdu, inak ako za hlasovali – okrem jedného poslanca zo SNS – iba ľudia Vladimíra Mečiara. On sám sa hlasovania zdržal, pričom neprestal vyhlasovať, že Špecializovaný trestný súd považuje za nesprávny a po jeho schválení...

Ekonomika 2009: Recesia bola iba jeden z problémov

Ekonomika 2009: Recesia bola iba jeden z problémov

Najlepšia vec, ktorú z pohľadu ekonomiky možno o uplynulom roku povedať, je to, že sa končí. Tvrdiť, že budúci bude dobrý, sa odváži málokto. Predpovede odborníkov (ktorých dôveryhodnosť tiež čaká na zotavenie) hovoria, že podobne veľký zoskok v ďalšom roku nehrozí a situácia by mala byť stabilná s ...

KOMENTÁR: Požehnané sviatky zimy

KOMENTÁR: Požehnané sviatky zimy

Každý, komu chodia vianočné pohľadnice od obchodných partnerov, lobbistov či diplomatických inštitúcií, nájde medzi nimi aj Season's Greetings. Teda želania všetkého dobrého k sviatku. Nie k vianociam, pretože čo ak ste náhodou ateista či veriaci v iné náboženstvo, ktorého by kresťanský kontext moh...