Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. máj 2016

Slováci žijúci v Maďarsku dostanú dotáciu takmer 100-tisíc eur

Dohodu o finančnej pomoci pre slovenskú menšinu žijúcu v Maďarsku pre rok 2016 vo výške takmer 100.000 eur podpísali dnes v severomaďarských Mlynkoch (Pilisszentkereszt).

Dohodu podpísali predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Ján Varšo a predseda Verejnoprospešnej nadácie Zväzu Slovákov v Maďarsku (VPN ZSM) Matej Šipický.

Predsedníčka Zväzu Slákov v Maďarsku (ZSM) Ruženka Egyedová Baráneková pre TASR pripomenul, že v roku 2004 bola podpísaná dohoda medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o podpore národnostných menšín v oblasti školstva a kultúry. Na základe tejto medzinárodnej dohody každoročne Slovensko poskytuje finančnú pomoc pre slovenskú národnosť v Maďarsku prostredníctvom Verejnoprospešnej nadácie Zväzu Slovákov v Maďarsku.

"Finančné prostriedky budú použité v prvom rade na výchovno-vzdelávaciu činnosť. V tomto roku sa zameriavame na učebné pomôcky. Radi by sme každému žiakovi, ktorý sa učí po slovensky, poskytli slovensko-maďarský slovník, ďalej by sme veľmi chceli podporiť tých študentov, ktorí študujú slovenčinu, ktorí sa snažia doplňovať vzdelanie, to znamená študijné poplatky vyplatiť, ale hlavne podporiť dlhodobo veľké kultúrne podujatia, ktoré slúžia na zachovanie slovenského jazyka, a na zachovávanie a posilňovanie slovenského povedomia," povedala predsedníčka ZSM.

"Tie peniaze idú hlavne do oblasti školstva, samozrejme kultúry, informovanosti a vzdelania. Som veľmi rád, že najdôležitejšia čiastka z týchto peňazí je investovaná do oblasti školstva, a poskytuje sa na letné detské a mládežnícke tábory slovenských detí z Maďarska na Slovensku," dodal Varšo.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.