Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2016

OSN odtajní spisy o maďarskej revolúcii z roku 1956

Organizácia Spojených národov odtajní spisy o maďarskej revolúcii z roku 1956, ktoré sú uložené v knižniciach OSN a Kolumbijskej univerzity.

Oznámil to agentúre MTI v Budapešti minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Prvý maďarský historik, ktorý bude skúmať úlohu OSN v tejto revolúcii, András Nagy, odcestuje do New Yorku 16. mája, povedal šéf diplomacie. "Sú tam dokumenty, ktorých obsah je neznámy, zrejme sú tam výpovede účastníkov revolúcie, ktoré utajili z bezpečnostných dôvodov," dodal Szijjártó.

Doposiaľ podľa slov ministra táto záležitosť nebola v centre záujmu maďarskej diplomacie, a nebolo veľmi známe ani to, že existujú v OSN tajné dokumenty z revolúcie z roku 1956. O odtajnení začalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí rokovať po tom, čo preverili záležitosti OSN týkajúce sa Maďarska.

Szijjártó viackrát rokoval so zástupcom generálneho tajomníka OSN pre politické otázky Jeffreyom Feltmanom. V piatok OSN oznámila, že spisy odtajní, píše MTI.

Revolúcia v Maďarsku vypukla 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšie politické slobody, sa postupne pridala inteligencia, robotníci i roľníci, ktorí žiadali slobodu po rokoch stalinistického útlaku.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.