Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2016

Prímerie v sýrskom Aleppe sa zaiaľ dodržiava, hlásia aktivisti

Prímerie v sýrskom meste Aleppo, ktoré je od dnešnej polnoci miestneho času predĺžené o ďalších 72 hodín, sa zatiaľ dodržiava.

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na aktivistov.

"Porušenie prímeria nebolo hlásené," informoval šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne Ramí Abdal Rahmán.

"Zatiaľ sme nepočuli zvuk nejakého lietadla," povedal aktivista Mahmúd Šámí, ktorý sa nachádza v povstalcami kontrolovanej časti Aleppa.

Okrem Aleppa bolo prímerie od polnoci predĺžené o 72 hodín aj v sýrskej provincii Lázikíja, informovala v noci nadnes agentúra TASS s odvolaním sa na bulletin ruského Centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii.

Prímerie v Aleppe začalo platiť od 4. mája, pričom na 48 hodín. Súčasne s tým sýrske úrady predĺžili aj už platné prímerie v oblasti Východnej Ghúty pri Damasku a na severe provincie Lázikíja. Vojenské operácie sa tam zastavili 30. apríla z iniciatívy ruskej a americkej strany po tom, ako tento krok odsúhlasilo vedenie vládnych síl a umiernení povstalci.

Aleppo bývalo obchodnou metropolou Sýrie, momentálne je však dlhými bojmi a intenzívnym ostreľovaním zničené a rozdelené na dve časti: západ obsadili vládne sily, zatiaľ čo východnú časť kontrolujú povstalci. Postup vládnych síl v poslednom období, ktorý bol možný vďaka náletom ruských lietadiel, vyvoláva obavy, že armáda by mohla východ mesta zovrieť do blokády.

Spomínané ruské centrum informovalo, že prímerie sa využíva na prípravu konvojov, ktoré by do obcí provincií Aleppo a Homs dopravili humanitárnu pomoc.

Inzercia

Odporúčame