Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2016

Slovensko budú počas predsedníctva reprezentovať aj dve výstavy

Dve putovné výstavy venované slovenskému dizajnu a mediálnemu umeniu nás budú reprezentovať v Európe počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Výstava s názvom Dialógy SK - Malé a väčšie témy slovenského dizajnu, ktorú počas júla až decembra uvidia diváci v Berlíne, Madride, Londýne, Viedni, Varšave a v Aténach, predstaví slovenský produktový dizajn vytvorený väčšinou mladými autormi.

Kurátorky Katarína Hubová a Adriena Pekárová ponúknu divákom symbolický dialóg s dizajnérom interaktívnou formou. Medzi 24 dizajnérmi a značkami sú napríklad sklárne Rona, svetoznámy výrobca skla, ktoré navrhol dizajnér Patrik Illo. Dizajnérsku kvalitu veľkých firiem budú reprezentovať výrobcovia topánok (Novesta), nábytku (Brik a český Ton so slovenským dizajnérom).

Súčasný dizajn je zastúpený malými nezávislými značkami od oblečenia cez úžitkové predmety až po nábytok (Puojd, Mejd, Allt, Monada Bag), ale aj tvorcami na pomedzí umenia, remesla a dizajnu. Na výstave sa predstaví aj unikátny AeroMobil Štefana Kleina, lietajúce auto, ktoré vzbudilo záujem medzinárodnej verejnosti.

Druhý projekt s názvom Hľadanie krásy (Searching for Beauty) pripravili oceňované výtvarníčky Michaela Čopíková a Veronika Obertová (Ové Pictures) spolu s kurátorkou Máriou Riškovou zo Slovenského centra dizajnu (SCD). Pôjde o multimediálnu výstavu a webstránku - online galériu GIF-ov.

"Chceme zadefinovať nové chápanie krásy v súčasnosti. Namiesto idealizovanej folklórnej krajiny vychádzame z reálneho prostredia, v ktorom žijeme a ku ktorému si vytvárame emocionálne väzby - či už je to sídlisko, alebo industriálne dedičstvo," približuje projekt kurátorka Mária Rišková.

Autorky pracujú s formátom digitálnej grafiky GIF, ktorý umožňuje jednoducho vytvárať krátke animácie a zdieľať ich na sociálnych sieťach. V interaktívnej výstave využijú aj historické techniky zoetrope a praxinoskop, optické hračky, ktoré v minulosti slúžili ako prvé pohyblivé obrázky.

Výstava sa od 11. júla predstaví v bruselskom Parlamentáriu a odtiaľ poputuje po Európe a do Bratislavy. Ďalšou časťou projektu je online galéria GIF-ov, do ktorej bude môcť svojimi dielami prispievať každý užívateľ zo Slovenska aj zo zahraničia. "Verejnosť sa tak stane spolutvorcom projektu. Veríme, že témy, ktoré prinesie, nám pomôžu pochopiť, čo dnes pokladajú obyvatelia Slovenska a iných krajín za krásne," uzatvára Mária Rišková.

Projekty organizuje SCD, ich gestorom je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvo kultúry SR. TASR informovala v mene SCD Denisa Vološčuková.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.