Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2016

Komora sestier: Funkcia ministerskej sestry je potrebná

Osoba v tejto funkcii by mala mať kompetencie vydávať nariadenia, vyhlášky či podobné legislatívne rámce regulujúce ošetrovateľstvo. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker zatiaľ k tomu nedal definitívne stanovisko.

Funkcia ministerskej sestry je potrebná. Poukázala na to včera Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá bude na tom trvať. Takáto pozícia v súčasnosti na ministerstve zdravotníctva nie je zriadená.

Osoba v tejto funkcii by mala mať kompetencie vydávať nariadenia, vyhlášky či podobné legislatívne rámce regulujúce ošetrovateľstvo, poukazuje komora. Podobne je to podľa sestier napríklad v Česku. Na tomto poste nechcú mať "len figúrku", ale kompetentného človeka z praxe.

"Náklady na ošetrovateľstvo sú v súčasnosti nepostačujúce," povedala na tlačovej konferencii v Bratislave šéfka sesterskej komory Iveta Lazorová. Ministerská sestra by podľa nich mohla dohliadnuť na zmenu. Sestry by privítali väčší tok peňazí do ošetrovateľstva. Poukázali, že zabezpečuje 80 percent všetkých činností v zdravotníctve. Slovenská populácia okrem iného starne a treba sa o ňu dôstojne postarať, upozornila Lazorová.

Komore sa tiež nepáči, že sestry majú v rámci ošetrovateľstva nedostatok kompetencií. Rady by napríklad predpisovali recepty na niektoré zdravotné pomôcky, čo teraz nemôžu. "Ide o kompetenciu, ktorú by sme hravo zvládli," vysvetlila šéfka komory. Tiež by sestry privítali, ak by sa tento odbor presunul viac do domácností ku pacientom.

Nedostatok kompetencií je jeden z dôvodov, prečo sestry odchádzajú zo systému. "Nejde im len o plat, dnes nie je dostatočne využitý ich vzdelanostný potenciál," poukázala Lazorová. Aktívnych sestier je na Slovensku momentálne 32.000. Podľa OECD je ich v krajine málo a chýba ich asi 12.000. Kým v Nemecku sa teda jedna sestra stará asi o sedem pacientov, na Slovensku jej pripadne 15 a viac pacientov. "Čím menej je sestier v systéme, tým je podľa štatistík vyššia úmrtnosť pacientov," povedala Lazorová.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) zatiaľ k funkcii ministerskej sestry nedal definitívne stanovisko. V tejto veci nedávno povedal, že sestrám ponúkol pravidelnú komunikáciu s rezortom. Chce s nimi riešiť aj otázku kompetencií. Plánuje tiež, aby mali sestry zastúpenie v tých projektoch ministerstva, ktoré sa ich budú týkať.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.