Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2016

Vodca rakúskej FPÖ chce referendum o zjednotení Tirolska

Tirolsko je dnes rozdelené medzi Rakúsko a Taliansko. Medzi oboma krajinami sa plánujú obnoviť hraničné kontroly z obavy pred prílevom migrantov.

Predseda pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz Christian Strache sa vo štvrtok vyslovil za vypísanie referenda o znovuzjednotení Tirolska, ktoré je v súčasnosti rozdelené medzi Rakúsko a Taliansko. Obyvatelia talianskeho regiónu Južné Tirolsko by mali dostať príležitosť na sebaurčenie, povedal v rozhovore pre denník La Repubblica, z ktorého cituje rakúska agentúra APA.

"Chcem zaceliť terajšiu ranu a dať Tirolsku možnosť opätovne sa zjednotiť," vyjadril sa šéf rakúskych pravičiarov v období, keď vzťahy jeho krajiny s južnými susedmi narúšajú plány obnoviť hraničné kontroly v Brennerskom priesmyku pre obavy z prílevu nelegálnych migrantov. Strache označil pripravované kontroly v tirolskom Brenneri za "núdzové riešenie", ktorým Rakúsko reaguje na nedostatočnú ochranu vonkajších hraníc EÚ.

"Ak sa primerane nechránia vonkajšie hranice, ak vy, Taliani naďalej dovolíte, aby sem cestovali migranti, ako keby ste boli prevádzačským štátom, tak to nie je v poriadku. Rakúsko sa musí chrániť," povedal Strache s tým, že taliansky premiér Matteo Renzi "sem len pozýva migrantov... presne ako (nemecká kancelárka) Angela Merkelová".

Predseda FPÖ tiež varoval, že medzi utečencami prichádzajúcimi do Európy je veľa analfabetov, ako aj teroristi, čo "dokazujú útoky v Európe". Dodal, že jeho strana bojuje proti "islamizácii Európy".

Čo sa týka úspechu kandidáta FPÖ Norberta Hofera v prvom kole rakúskych prezidentských volieb, Strache vyjadril presvedčenie, že sa mu podarí zvíťaziť aj v druhom kole naplánovanom na 22. mája, čo bude znamenať začiatok "novej politickej éry".

Inzercia

Odporúčame