ZAHRANIČIE: Rúhanie môže vyjsť Írov tisíce eur

Írsko opäť pritiahlo medzinárodnú pozornosť. Tamojšia vláda schválila zákon, ktorý trestá urážanie náboženstva. Náboženské skupiny sa k zákonu nevyjadrujú, ateisti naopak broja zo všetkých síl.Správu priniesol denník Irish Times.

Zákon bojujúci proti rúhaniu podpísala írska prezidentka Mary McAleese ešte v júli, no do platnosti sa dostal na Nový rok. Rúhanie je v ňom definované ako „hrubá urážka, či hanobenie toho, čo určité náboženstvo považuje za posvätné, čím (vinník) spôsobí pobúrenie značného množstva príslušníkov tohto náboženstva.“ Za takýto čin, ktorý dotyčný spraví úmyselne, hrozí pokuta až do výšky 25-tisíc eur.

Írska Ústava z roku 1937 označuje rúhanie za prečin, ktorého trest má bližšie určiť zákon. S jeho návrhom prišiel minister spravodlivosti Dermot Ahern. Podľa ministra zákon prinesie ochranu nielen kresťanom, ale aj vyznávačom iných náboženstiev, ktorých je v Írsku stále viac.

Paradoxom je, že náboženské skupiny neprejavili o zákon zďaleka taký záujem ako ateisti. „Vôbec nemám záujem o tento zákon. Napokon, Ježiš Kristus bol odsúdený z rúhania, za čo bol aj ukrižovaný, takže rúhanie nemá v tradícii katolicizmu najšťastnejšiu históriu“, hovorí pre National Public Radio katolícky aktivista za väčší vplyv cirkvi v írskej spoločnosti a akademik William Reville. Vyjadril sa, že nikto z katolíckej hierarchie podobný zákon nepresadzoval a žiaden cirkevný predstaviteľ v posledných dňoch nevystúpil na jeho obhajobu.

Jeden z najznámejších náboženských komentátorov v krajine David Quinn sa domnieva, že zákon má predísť konfliktom, do akých sa dostalo napríklad Dánsko, keď miestne noviny zverejnili karikatúry proroka Mohameda.

Návrat do stredoveku?

Najväčšiu kampaň za zrušenie zákona rozbehla skupina Ateistické Írsko. Jej predseda Michael Nugent tvrdí, že „zákon je hlúpy, lebo stredoveké náboženské zákony nemajú miesto v modernej sekulárnej republike, kde by mal trestný zákon ochraňovať ľudí, nie myšlienky“. Známy ateistický profesor Richard Dawkins ho zas označil za „nešťastný, spiatočnícky a necivilizovaný“.

Ateistické Írsko za ďalší pádny argument v boji proti zákonu považuje fakt, že islamské krajiny, ktoré na pôde OSN lobovali za uzákonenie obdobnej legislatívy, teraz môžu ukázať na západnú pluralistickú krajinu, ktorá si takýto zákon proti rúhaniu schválila.
Na schválenie zákona skupina zareagovala zverejnením výrokov, za ktoré by ich autori mohli byť v súčasnom Írsku odsúdení. Medzi citovanými sa ocitol okrem Ježiša, Mohameda, či Marka Twaina i súčasný pápež Benedikt XVI. Ateisti pápežovi vložili do úst mnohokrát prekrútený výrok, keď pri svojej prednáške citoval vetu z rozhovoru medzi byzantským cisárom Manuelom II. Palaelogosom a učeným Peržanom: „Ukáž mi, čo nové priniesol Mohamed, a nájdeš iba zlé a nehumánne veci, ako napríklad to, že ti predpísal, aby si vieru, ktorú ti hlásal, šíril mečom.“

Asociácia Ateistické Írsko vznikla v roku 2006 a je členom Medzinárodnej ateistickej aliancie. Medzi jednu z jej iniciatív patrí sprostredkovanie možnosti oficiálne odísť z Katolíckej cirkvi. Stačí kliknúť na stránku countmeout.ie (odpočítajte ma), v troch krokoch zadať meno, diecézu, farnosť, v ktorej bol dotyčný pokrstený a dôvod odchodu z Katolíckej cirkvi. Podľa vyplnených detailov sa príslušnému biskupovi zašle list, ktorým ho „odpadlík“ požiada o zmenu krstného záznamu a predostrie mu dôvod vystúpenia z Rímsko-katolíckej cirkvi. Tento proces doteraz v Írsku podstúpilo 5606 ľudí.

Mária Škvarlová
Foto: wikimedia.org, flickr.com/Peter M.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo