Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2016

Európska komisia zhoršila výhľad deficitu Slovenska

Aktuálna jarná prognóza Európskej komisie (EK) predpokladá pokles deficitu verejných financií SR z vlaňajších 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 2,4 % v tomto a 1,6 % v budúcom roku.

V porovnaní s predchádzajúcou zimnou prognózou došlo k zhoršeniu odhadu deficitu na rok 2016 o 0,3 p.b., a to najmä vplyvom vyšších výdavkov na kompenzácie, zdravotníctvo a kapitálových výdavkov, ktoré neboli dostatočne kompenzované nárastom príjmov.

"Na rok 2017 Európska komisia zlepšila výhľad deficitu o 0,1 p.b., pričom za zlepšením je najmä zníženie sociálnych výdavkov," konštatujú analytici menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS). 

Verejný dlh by mal podľa prognózy vzrásť z minuloročných 52,9 % HDP na 53,4 % v tomto roku a následne klesnúť na 52,7 % v roku 2017.

Štrukturálny schodok, teda výsledok očistený o vplyv hospodárskeho cyklu a jednorazových opatrení, by mal dosiahnuť 2,1 % HDP v roku 2016 a 1,5 % budúci rok. "Z odhadov EK vyplýva, že Slovensko by malo dosiahnuť medzi rokmi 2016 a 2017 tretie najvyššie konsolidačné úsilie na úrovni 0,6 % HDP," konštatujú analytici NBS.

Priemerné konsolidačné úsilie krajín EÚ by malo v tomto období dosiahnuť len 0,1 % HDP, pričom v krajinách eurozóny sa dokonca predpokladá mierne uvoľnenie fiškálnej politiky rovnako na úrovni 0,1 % HDP.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.