Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2016

Slovensko poskytlo dočasné útočisko ďalším utečencom

V Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom prijali počas prvých štyroch mesiacov tohto roku 110 utečencov prevažne somálskej a sudánskej národnosti.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v SR na svojom webe vysvetľuje, že sú to ľudia, ktorí museli v dôsledku pretrvávajúcich konfliktov opustiť domovskú krajinu bez možnosti návratu. Na Slovensku ostanú dočasne, kým ich neprijme krajina, do ktorej budú natrvalo presídlení.

Slovenská republika poskytla utečencom dočasné útočisko na základe trojstrannej dohody medzi vládou SR, Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a IOM. V Humennom zotrvajú maximálne šesť mesiacov, počas ktorých sa budú pripravovať na život v novej krajine.

“Absolvujú bezpečnostné pohovory, zdravotné prehliadky, sériu očkovaní, kurzy kultúrnej orientácie a po ukončení príprav ich IOM prepraví zo Slovenska do krajiny trvalého presídlenia," uvádza webová stránka IOM.

Od roku 2009, odkedy sa program humanitárneho transferu organizuje, poskytlo ETC v Humennom doteraz dočasné útočisko 980 utečencom 10 národností. IOM v spolupráci s partnermi prepravila zo Slovenska do krajín trvalého presídlenia už 851 utečencov, ďalší sa na svoje presídlenie pripravujú.

Väčšina presídlených utečencov našla trvalý domov v USA, ďalší v Kanade a Nórsku. Aktivity IOM v projekte financuje vláda Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.


 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.