Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2016

Vláda dnes prerokuje vlaňajšie hospodárenie štátu aj odškodnenie poľnohospodárov

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) v utorok avizovala, že požiada vládu o riešenie aktuálneho problému poľnohospodárov, ktorým jarné mrazy spôsobili veľké škody.

Vlani malo šesť krajín Európskej únie (EÚ) vyšší deficit a 17 krajín vyšší dlh verejnej správy ako Slovensko. Vyplýva to z návrhu Štátneho záverečného účtu Slovenskej republiky za rok 2015, o ktorom má dnes rokovať vláda. Na zasadnutie kabinetu materiál predkladá Ministerstvo financií (MF)SR.

Deficit Slovenska za minulý rok dosiahol úroveň 2,97 % hrubého domáceho produktu (HDP) a dlh bol vo výške 52,91 % HDP. Priemerný schodok európskej dvadsaťosmičky bol 2,4 % HDP a priemerný dlh dosiahol 85,2 % HDP.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) v utorok (3.5.) avizovala, že požiada vládu o riešenie aktuálneho problému poľnohospodárov, ktorým jarné mrazy spôsobili veľké škody. Odhaduje sa, že bolo poškodených až 70 % pestovateľských plôch ovocia. Postihnutie pestovateľov mrazom umožňuje slovenská aj európska legislatíva riešiť finančným odškodnením a kompenzáciou.

Cestou ku kvalitnému hromadnému stravovaniu je kontrolovaná kvalita vstupných surovín, zachovanie výroby jedál a nápojov z čerstvých surovín, používanie potravinových komodít najvyššej kvality s vysledovateľnosťou pôvodu. Konštatuje to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v zásadách pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre hromadné stravovanie, ktoré by mala tiež prerokovať vláda.

V rámci prípravy Slovenska na predsedníctvo v Rade EÚ bolo vyškolených 1092 zamestnancov z 27 ústredných orgánov štátnej správy. Konštatuje to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v správe určenej na dnešné rokovanie kabinetu. Podľa neho sa takto podarilo splniť cieľ a úradníci sú na predsedníctvo kvalitne pripravení.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.