Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2016

Pellegrini: Odkaz Štefánika je dôležitý aj teraz, keď v diskusii chýbajú fakty

Pietnym aktom na Mohyle Milana Rastislava Štefánika a slávnostným zapálením vatier na Bradle vyvrcholila pietna spomienka pri príležitosti 97. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika.

Na mieste posledného odpočinku velikána našich dejín dnes nechýbali podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini a minister obrany SR Peter Gajdoš. 

„Z každej osobnosti by sme si mali zobrať nejaký odkaz. Bol by som rád, keby práve v dobe, keď sa z diskusie vytratili argumenty, ale aj v politike sa prejavuje čoraz viac osočovania a emócií, aby sme si zobrali odkaz práve od Štefánika. Pretože to bol človek, ktorý používal v argumentácii naozaj fakty a aj na medzinárodnom poli presadil to, čo bolo treba,“ pripomenul Pellegrini. 

Ako zdôraznil minister obrany Peter Gajdoš, Slovensko bude napredovať vtedy, keď si naďalej budeme pripomínať a aj realizovať hodnoty a myšlienky, ktoré boli blízke generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. „Generál Štefánik veril v nezničiteľnú vnútornú silu a vyspelosť slovenského národa. Osud Slovákov mu nebol ľahostajný a sám sa vyjadril, ako veľmi by si prial, aby jeho práca bola prínosom pre celý náš národ. Tento jeho odkaz by mal byť aj v dnešnej dobe inšpiráciou pre všetkých profesionálnych vojakov,“ zdôraznil šéf rezortu obrany.

Spomienky na M. R. Štefánika sa aj za účasti prezidenta SR Andreja Kisku začali už dnes predpoludním v Ivanke pri Dunaji. Pokračovali popoludní slávnostnou bohoslužbou v evanjelickom kostole v Štefánikovej rodnej obci Košariská a položením kytíc a vencov v jeho rodnom dome. Pietna spomienka pokračovala fakľovým pochodom po historickej ceste z Košarísk na Bradlo, kde vyvrcholila kladením vencov, príhovormi a zapálením vatier.

Život generála Milana Rastislava Štefánika predčasne vyhasol v nedeľu ráno 4. mája 1919. Lietadlo prvého a zároveň posledného československého ministra vojny sa nečakane zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji a celá posádka zahynula. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.