Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. máj 2016

Koniec Blízkeho východu, ako ho poznáme (+ video diskusia)

Pred sto rokmi bola podpísaná takzvaná Sykes-Picotova dohoda, ktorá predurčila podobu politického usporiadania Blízkeho východu po páde Osmanskej ríše.
Koniec Blízkeho východu, ako ho poznáme (+ video diskusia)

O pozadí vzniku Sykes-Picotovej dohody, jej dôsledkoch a ďalšom možnom vývoji na Blízkom východe sme diskutovali s arabistom, religionistom a odborníkom na tento región Attilom Kovácsom.

Svoje meno dohoda dostala podľa dvoch diplomatov Francúza Picota a Angličana Sykesa, ktorí s tichým súhlasom cárskeho Ruska pripravili plán na rozdelenie sfér vplyvu po očakávanom páde tureckého impéria.

Pod francúzsku kontrolu sa mali dostať územia Sýrie a Libanonu, Britom mala pripadnúť stredná a južná Mezopotámia s Bagdadom a Basrou (neskôr aj oblasť Mósulu) a územie dnešného Jordánska. Rusi zase mali získať kontrolu nad čiernomorskými úžinami a časťou dnešného východného Turecka. Po boľševickej revolúcii bolo Rusko z delenia koristi vyradené, na čo noví nájomníci Kremľa reagovali tým, že obsah tajnej Sykes-Picotovej dohody zverejnili.

Sykes-Picotova dohoda, na mape sa okrem nových hraníc nachádzajú aj podpisy obidvoch vyjednávačov Sykesa a Picota.

Francúzi a Angličania si Blízky východ podelili tak, aby to vyhovovalo ich záujmom, a nebrali pritom do úvahy miestne etnické, náboženské a kmeňové špecifiká, čo vyhovovalo aj ich koloniálnym ambíciám. Najmä však nedodržali svoje sľuby.

Turecko v prvej svetovej vojne vôbec nebojovalo zle a Briti s Francúzmi sa veľmi snažili ho vnútorne oslabiť. Využívali na to protiosmanské nálady viacerých národov, ktoré žili na tureckom území. Za zapojenie do protiosmanského odboja nešetrili sľubmi, ktoré si často navzájom protirečili. Nijako zvlášť ich to nevyrušovalo, keďže veľmoci ich nikdy neplánovali dodržať. Arabom sľúbili nezávislý štát od Sýrie až po Perzský záliv, Kurdom zase veľký Kurdistan, Arménom veľké Arménsko a Židom domovinu vo Svätej zemi (Balfourova deklarácia).

Aj preto je dnes Sykes-Picotova dohoda pre mnoho ľudí na Blízkom východe symbolom kolonializmu a západnej vierolomnosti.

Inzercia

Britský cestovateľ, diplomat a politik konzervatívnej strany Tatton Benvenuto Mark Sykes (vľavo) a francúzsky diplomat a právnik François Marie Denis Georges-Picot. Autori Sykes-Picotovej dohody, navzájom si dobre rozumeli, mimochodom, obidvaja boli katolíci.

Čo je však ešte horšie, na umelom pôdoryse tejto dohody vznikli neskôr štáty ako Sýria či Irak a v nej treba hľadať aj niektoré korene dnešnej nestability v tomto regióne.

Dnes môžeme v priamom prenose sledovať, ako sa usporiadanie Blízkeho východu, ktorého základy Sykes-Picotova dohoda položila, začína rozpadávať.

O pozadí vzniku Sykes-Picotovej dohody, jej dôsledkoch a ďalšom možnom vývoji na Blízkom východe sme diskutovali s arabistom, religionistom a odborníkom na tento región Attilom Kovácsom.

 

Foto: wikimedia

Odporúčame