Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. máj 2016

Kotlebu na súdoch neporazíme. Treba si to s ním rozdať

Pacifikácia ĽS NS prostredníctvom justície možno vyzerá ako najľahšia a najkratšia cesta. K cieľu však nevedie.
Kotlebu na súdoch neporazíme. Treba si to s ním rozdať

Generálna prokuratúra oznámila, že začína prešetrovať Kotlebovu politickú stranu. Reaguje tak na viacero podnetov od občanov aj na petíciu za zrušenie tejto strany, ktorú podpísalo viac ako 20-tisíc ľudí. Ak prokuratúra skonštatuje nesúlad činnosti tejto strany s ústavou, môže dať Najvyššiemu súdu návrh na jej rozpustenie.

Prokuratúra si robí svoju prácu, ale táto jej aktivita len ťažko povedie k eliminácii kotlebovcov. Dokonca ani v prípade, že by naozaj zistila kolíziu ich činnosti s ústavou a súd ju následne potvrdil. Čo vôbec nebude jednoduché, pretože Marian Kotleba a jeho druhovia sa poučili.

Veľa ľudí si už asi nespomenie na to, že Kotleba už v minulosti jednej strane šéfoval. Inej, ako je jeho dnešná Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS). Volala sa Slovenská pospolitosť – Národná strana a v roku 2006 ju Najvyšší súd rozpustil. Kľúčovým dôvodom vtedy bolo, že strana vo svojich stanovách deklarovala zámer nahradiť systém pluralitnej demokracie stavovským štátom. Občania mali byť podľa povolania rozdelení do desiatich stavov. Registrácia do nich by bola dobrovoľná, ale právo voliť by mali len tí, ktorí by boli v príslušných stavoch zaregistrovaní. Rozpor s ústavou garantovaným právom podieľať sa na správe vecí verejných prostredníctvom volených zástupcov bol teda v tomto prípade jasný ako facka.

Kotlebovcov však tento verdikt z politiky nevyradil. Pred voľbami v roku 2010 ovládli Stranu priateľov vína, premenovali ju na Ľudovú stranu Naše Slovensko a o šesť rokov sa s ňou dostali do parlamentu. A, samozrejme, tentokrát si dali lepší pozor na to, čo napíšu do stanov a do programu. Takýmto politickým metamorfózam extrémizmu sa v právnom štáte, ktorý musí chrániť aj slobodu prejavu a právo na politickú činnosť, dá len ťažko zabrániť. Aj spiacich zaregistrovaných politických strán, ktoré sú v prípade potreby k dispozícii, je u nás viac ako dosť.

Ak by aj súd ĽS NS zrušil, Kotlebov politický koniec to určite znamenať nebude. Akurát bude chvíľu otázkou, pod akou novou značkou sa opäť vynorí. To, že sa opäť objaví, je však istota.

Kotlebovcov a to, čo v politike reprezentujú, sa totiž nedá poraziť na súdoch ani petíciami. Treba si to s nimi rozdať v politickom ringu. Napríklad aj tým, že uznáme, že niektoré problémy, o ktorých hovoria, naozaj existujú, ale budeme trpezlivo vysvetľovať, že oni v žiadnom prípade nepredstavujú ich riešenie.

Je to ťažké, ale ľahšia cesta nie je.

Foto: TASR/ Pavel Neubauer

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame