Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2016

Prezident A. Kiska prijal študentov s víťaznými podnikateľskými nápadmi

Kým pred niekoľkými rokmi podľa prezidenta medzi študentskými nápadmi bodovali tričká, plesy či bufety, dnes sú to produkty, ktoré často hraničia s patentmi.

Žuvačka na chudnutie, univerzálny diaľkový ovládač či stolička so senzorom upozorňujúca na správne držanie tela. To sú niektoré z víťazných nápadov slovenských študentov ocenených v rámci 21. ročníka súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov. Nádejných mladých podnikateľov s ich učiteľmi včera v Bratislave prijal prezident SR Andrej Kiska.

„Na Slovensku máme mnoho talentovaných a schopných mladých ľudí. Keď si kladieme otázku, čo spraviť, aby z vás mladých vyrástli tí najúspešnejší, rád opakujem, že najdôležitejšie je nebáť sa zobrať si život do svojich rúk. Ukázať, že v niečom dokážem byť ešte lepší. Ak sú pedagogickí pracovníci a ďalší ľudia ochotní pridať ešte niečo viac, ako dáva škola samotná, dokážeme z našich mladých ľudí spraviť špičkových nielen na Slovensku, ale aj v celom svete,“ uviedol Kiska v príhovore.

Do Bratislavy včera prišli najlepší z 25.000 študentov základných a stredných škôl, ktorí v tomto školskom roku absolvovali programy neziskovej vzdelávacej organizácie JA Slovensko. „Študenti stredných škôl prichádzajú práve s takýmito nápadmi, ktoré sú konkurencieschopné, zaujímavé, do veľkej miery aj inovatívne a tvorivé a reálne už dosahujú výsledky aj na medzinárodnej úrovni,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ organizácie Adam Šepetka.

Kým pred niekoľkými rokmi podľa neho medzi študentskými nápadmi bodovali tričká, plesy či bufety, dnes sú to produkty, ktoré často hraničia s patentmi. „Je mi veľmi ľúto, že väčšina našich úspešných absolventov je v súčasnosti v zahraničí a ja dúfam, že raz príde ten čas, keď sa zo zahraničia vrátia. Čo mám spätnú väzbu, naozaj majú títo mladí ľudia na trhu práce oveľa lepšie uplatnenie,“ zdôraznil Šepetka.

Na súťaži v Madride bude Slovensko reprezentovať študentská firma Zeal z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach so stoličkou Sensor Chair. „Môj spolužiak trávil veľa času za počítačom, bolel ho chrbát, a tak dostal nápad skonštruovať takúto stoličku, ktorá vás kontroluje a nabáda k tomu, aby ste nadobudli správny návyk, a to správne sedieť,“ priblížil zástupca päťčlenného tímu autorov idey Dávid Lukáč. Stoličku by chceli začať vyrábať a podnikať so svojím nápadom už popri škole.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.