Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2016

Český rozhlas: Európska komisia navrhne zavedenie ďalších povinných kvót

Ministri vnútra krajín EÚ na svojej ostatnej schôdzke pritom Európsku komisiu vyzvali, aby návrh na zavedenie kvót teraz nepredkladala.

Európska komisia (EK) na svojom stredajšom pravidelnom zasadaní navrhne zavedenie ďalších povinných kvót na prijímanie utečencov. Informoval o tom v noci nadnes na svojej stránke Český rozhlas (ČRo), ktorý mal možnosť sa s textom návrhu oboznámiť. 

EK zavedenie kvót navrhne pre mimoriadny prípad, že by do niektorej z krajín Európskej únie prišiel veľký počet žiadateľov o azyl, ktorý by sama mohla len ťažko zvládnuť. Časť utečencov by si potom mali prerozdeliť ostatné členské štáty.

Exekutíva EÚ si tak podľa ČRo vyberie miernejší z dvoch variantov na reformu súčasného tzv. dublinského azylového systému, ktoré nedávno predstavila. Druhá možnosť spočívala v tom, že by si krajiny EÚ mali automaticky prerozdeľovať úplne všetkých žiadateľov o azyl, ktorí by prišli na ich územie.

Kvóty by podľa preferovaného návrhu mali začať platiť v momente, keby počet žiadateľov o azyl v nejakom štáte EÚ prekročil o 150 percent mieru, ktorá bude stanovená ako spravodlivý podiel každej krajiny. Ako Českému rozhlasu povedal diplomatický zdroj, je to dosť vysoké číslo a kvóty by tak mali byť využívané skutočne len v mimoriadnych situáciách.

Ministri vnútra krajín EÚ na svojej ostatnej schôdzke pritom Európsku komisiu vyzvali, aby návrh na zavedenie kvót teraz nepredkladala. Ako uviedli Hospodářské noviny s odvolaním sa na svoje zdroje, jedným z dôvodov tlaku na EK, aby návrh odložila, bola aj obava z negatívnych dopadov na blížiace sa britské referendum o ďalšom zotrvaní v EÚ.

Komisia sa však rozhodla tieto výzvy nerešpektovať. Na predloženie návrhu podľa vlastného uváženia má právo, konštatoval ČRo.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.