Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. máj 2016

Eurokomisia chce odporučiť predĺženie hraničných kontrol v členských krajinách

Európska komisia (EK) chce v stredu odporučiť predĺženie hraničných kontrol v členských krajinách Schengenu aj po 12. máji.

Informovala o tom dnes v Bruseli hovorkyňa EK, ktorá pripomenula, že tento postup avizovala komisia už vo svojom harmonograme o Schengene spred dvoch mesiacov. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

Nemecko a päť ďalších krajín Európskej únie - Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Rakúsko a Švédsko - sa chystalo požiadať orgány EÚ o predĺženie hraničných kontrol v schengenskom priestore o ďalších šesť mesiacov, citoval v uplynulých dňoch denník Die Welt nemecké vládne zdroje.  

Prvá z nich - Dánsko - už dnes prostredníctvom rezortu pre imigráciu informovalo, že dočasné kontroly na dánsko-nemeckej štátnej hranici predlžuje minimálne o mesiac, teda do 2. júna. Ministerka pre integráciu Inger Stöjbergová zdôvodnila toto rozhodnutie systematickými kontrolami švédskej strany na dánsko-švédskej štátnej hranici. Podľa jej slov predstavuje táto skutočnosť značné riziko, že by mnohí utečenci a migranti bez adekvátnych cestovných dokladov mohli uviaznuť práve v Dánsku. Navyše by sa z Nemecka mohla časť tam neregistrovaných migrantov pokúsiť o presun do Dánska. Takáto situácia by mohla ohroziť verejný poriadok a vnútornú bezpečnosť krajiny.

Dánsko zaviedlo kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom 4. januára, a to spočiatku iba na desať dní. Neskôr toto opatrenie opakovane predlžovalo.

EK zdôvodňuje svoje odporúčanie predĺžiť kontroly na hraniciach pretrvávajúcim migračným tlakom a "závažnými nedostatkami pri kontrole vonkajších hraníc".

Hovorkyňa neuviedla dnes žiadne podrobnosti o dĺžke obdobia, pre ktoré má platiť predĺženie hraničných kontrol.

Nemecký nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung informoval, že by sa kontroly mali predĺžiť na obdobie ďalších šiestich mesiacov, od polovice mája do polovice novembra. 

Cieľom orgánov EÚ je zrušiť všetky hraničné kontroly do konca roka 2016.

Inzercia

Odporúčame