Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. máj 2016

Španielsko smeruje k novým voľbám, lehota pre zostavenie vlády vypršala

Španielsko smeruje k novým voľbám, keďže zákonom stanovená lehota pre vytvorenie koaličnej vlády dnes vypršala, oznámila španielska rozhlasová a televízna spoločnosť  RTVE.

Voliči pôjdu znova k hlasovacím urnám 26. júna, čo je niečo vyše štyroch mesiacov nato, ako žiadna zo španielskych strán nezískala v parlamentných voľbách rozhodujúcu väčšinu a krajina sa dostala do patovej situácie, informovala dnes tlačová agentúra AP.

Posledný pokus kráľa Filipa VI. zabrániť opakovaniu volieb sa minulý týždeň skončil neúspešne a očakáva sa, že monarcha v utorok rozpustí parlament a obnoví volebný proces. Predvolebné kampane by mali odštartovať 10. júna. Strany podľa všetkého vzdali snahy o dosiahnutie dohody o vláde už pred vypršaním polnočnej lehoty.

Štvrtá najväčšia národná ekonomika Európskej únie je v politicky patovej situácii od parlamentných volieb z 20. decembra. Štyri najväčšie politické strany v parlamente sa nedokázali dohodnúť na funkčnej koaličnej vláde, nové voľby sa preto zdali byť nevyhnutné.

Inzercia

Odporúčame