Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. 05. 2016, 12:21

Proti zákazu potratov sa v Poľsku búria feministky aj falošní teológovia

V Poľsku prebieha búrlivá diskusia o sprísnení zákona o potratoch.
Proti zákazu potratov sa v Poľsku búria feministky aj falošní teológovia

Foto: TASR/AP Czarek Sokolowski

Poľská vláda na čele s premiérkou Beatou Szydlovou, v pozadí ktorej stojí predseda strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski, chce v krajine dosiahnuť úplný zákaz potratov. Za návrhom stoja nielen miestne prolife organizácie, ale aj Katolícka cirkev.

„Pokiaľ ide o ochranu života nenarodených detí, nemôžeme pristúpiť na súčasný kompromis zakotvený v zákone z roku 1993, ktorý povoľuje interrupciu v troch prípadoch,“ uviedli poľskí biskupi v pastierskom liste, ktorý napísali pri príležitosti 1050. výročia krstu Poľska. „Nezabiješ! Tak znie piate Božie prikázanie, ktoré chráni každý ľudský život. Preto majú katolíci k tejto záležitosti jasný a nemenný postoj.”

Poľská legislatíva v súčasnosti umožňuje potrat v prípadoch, ak je plod poškodený, ak tehotenstvo ohrozuje zdravie či život matky alebo je dôsledkom znásilnenia. Nový návrh pripúšťa jedinú výnimku – ohrozenie matkinho života.

Snaha o zmenu zákona sa stretla s vlnou odporu, ktorá vyústila do viacerých protestov a pouličných demonštrácií. Niektoré ženy vyjadrili nesúhlas priamo počas bohoslužieb, na ktorých sa čítal spomínaný pastiersky list. Išlo najmä o LGBTI aktivistky a ateistky, ktoré svoju iniciatívu avizovali vopred cez sociálne siete.

Čo v skutočnosti žiada nový zákon?

Portál Life Site News upozornil, že v búrlivej diskusii úplne zaniká skutočný zámer, ktorý chcú presadiť iniciátori návrhu: „Žiadame členov parlamentu a kompetentných o realizáciu aktivít a programov, ktoré by poskytli konkrétnu pomoc rodičom chorých a hendikepovaných detí a tých, ktoré boli splodené pri znásilnení.“

Novelizáciu zákona pripravili experti z inštitútu Ordo Iuris. Dôrazne popierajú medializované informácie, že v budúcnosti bude možné trestne stíhať lekárov, ktorí pri snahe zachrániť život matky zapríčinili smrť dieťaťa. Cieľom nie je ani priamo trestať ženy, ktoré sa rozhodli podstúpiť potrat. Rozhodnutie má byť v právomoci súdov. Zmenou sa má zvýšiť postih pre vykonávateľov interrupcií a osoby, ktoré ubližujú tehotným ženám a nútia ich k potratu.

„Predmetná diskusia v Poľsku kopíruje vyspelosť poľskej spoločnosti v téme ochrany života,“ píše vo svojom blogu Marek Michalčík, koordinátor Národných pochodov za život. „Cieľom aktuálne navrhovaných zmien je dôslednejšia ochrana života každého človeka, rovnako dieťaťa, ako aj matky. Keďže súčasná úprava dostatočne neprihliada napr. na ľudskú dôstojnosť dieťaťa s postihnutím, na stole je diskusia o ďalšom posilnení práva na život.“

Pochybný list biskupom

Pred týždňom niektoré médiá zverejnili list adresovaný poľským biskupom, v ktorom signatári požadujú prehodnotenie navrhovaného zákona. „Ženy sa neraz rozhodujú, či majú pokračovať v tehotenstve aj v prípade, keď je dôsledkom znásilnenia, keďže by to mohlo zapríčiniť vážne ohrozenie zdravia alebo by jeho výsledkom mohlo byť narodenie postihnutého dieťaťa,“ píše sa v liste. „Nemyslíme si, že rozhodnutie im má byť nanútené morálnym nátlakom, nie to ešte mocou zákona.“

Signatári sú presvedčení, že plánované zmeny predstavujú útok na slobodu svedomia žien, čo je nezlučiteľné s katolíckou tradíciou rozlišovania medzi morálkou a zákonnosťou. „V situáciách, keď je potrat nevyhnutný – teda v takých, aké sú momentálne povolené v zákone – si myslíme, že prístup ku skorej, bezpečnej a legálnej interrupcii je bezpodmienečný. Kriminalizáciou abortov nezachránime životy nenarodených,“ píšu. 

Vyhlásenie niektoré médiá prezentovali ako list „prominentných teológov“. Jeho pôvodná verzia bola nazvaná List znepokojených katolíkov Konferencii biskupov Poľska. Ukázalo sa však, že z deväťdesiatky podpísaných má len dvadsať osôb niečo spoločné s teológiou.

Medzi signatármi z celého sveta sú napríklad inžinier, ekonóm, študent, historik umenia, učitelia, prekladatelia, administratívny pracovník, dvaja britskí dôchodcovia či novinárka liberálneho denníka Gazeta Wyborcza, ktorý otvorene vystupuje proti navrhovanému zákonu.

Ďalšími kontroverznými signatárkami sú bývalá šéfka Caritas Internationalis, ktorá musela odstúpiť počas pontifikátu Benedikta XVI., či viaceré feministky z akademického prostredia.  

Odporúčame