Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. máj 2016

AfD v závere zjazdu vyhlásila, že ortodoxný islam do Nemecka nepatrí

"Vítame imigrantov, ktorí majú kvalifikáciu pre pracovný trh a sú ochotní sa integrovať do spoločnosti," konštatuje programové vyhlásenie.

Dvojdňový zjazd pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) dnes v závere svojho rokovania schválil programové vyhlásenie, v ktorom sa konštatuje, že ortodoxný islam do Nemecka nepatrí. Vyzýva tiež na zákaz minaretov, volania muezínov k modlitbám a nosenia islamskej šatky v školách. 

Strana tak do svojho programu zakotvila svoju antiislamskú rétoriku z uplynulých týždňov, informovala tlačová agentúra AP.

"Ortodoxný islam, ktorý nerešpektuje náš právny systém, alebo proti nemu dokonca bojuje, a ktorý si robí mocenské nároky ako jediné platné náboženstvo, je s naším právnym systémom a s našou kultúrou nezlučiteľný," píše sa v programovom vyhlásení AfD.

Programové vyhlásenie vyžaduje, aby sa zabránilo financovaniu výstavby a prevádzky mešít v Nemecku islamskými krajinami. Vyjadruje sa tiež proti vstupu Turecka do Európskej únie.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pritom opakovane zdôraznila, že islam do Nemecka patrí a náboženská sloboda je súčasťou nemeckej ústavy. Odhadom 16 miliónov ľudí, čo je 20 percent populácie Nemecka, má imigrantské korene, pričom väčšina z nich prišla z moslimských krajín ako je Turecko, Libanon či Maroko. Do Nemecka tiež vlani prišlo vyše milióna žiadateľov o azyl, mnohí z nich prišli zo Sýrie.

Inzercia

AfD po sobotňajších protestoch ľavicových aktivistov v mieste konania zjazdu strany v Stuttgarte zo svojho programového vyhlásenia vypustila kontroverznú antiimigračnú politiku. Niektorí členovia strany totiž upozornili, že AfD bola založená na princípe kontrolovaného prisťahovalectva kvalifikovaných pracovníkov podľa kanadského vzoru. A strana by sa nemala od tejto politiky odkláňať. 

Niektorí politici na konferencii podľa agentúry DPA upozornili, že hlavným problémom sú imigranti z moslimského sveta, zatiaľ čo napríklad kresťanskí imigranti z Ázie sú v Nemecku vítaní. "Vítame imigrantov, ktorí majú kvalifikáciu pre pracovný trh a sú ochotní sa integrovať do spoločnosti," konštatuje programové vyhlásenie.

Noviny Bild am Sonntag dnes zverejnili výsledky prieskumu organizácie Emnid, podľa ktorých má AfD tretiu najvyššiu podporu spomedzi nemeckých politických strán, vyššiu ako Zelení. Prieskum sa uskutočnil minulý týždeň a podľa neho podporuje AdfD 13 percent voličov, Zelených 12 percent. Kresťanskodemokratickú úniu (CDU) kancelárky Merkelovej podporuje v súčasnosti 33 percent voličov a jej koaličného partnera, Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD) 22 percent.

TASR, lo

Odporúčame

-15%
On postaví dom tebe
16,90 14,36

Román výnimočného slovenského autora / On postaví dom tebe

Z chudobného pastiera Dávida sa stane kráľ. V románovom prerozprávaní bohatého obsahu Prvej a Druhej knihy Samuelovej, Prvej knihy kroník a čiastočne Prvej knihy kráľov čitateľ prežije príbeh praotca Mesiáša, jeho rodiny, krajiny či dokonca sveta. Hlavný dej sa však odohráva v Dávidovom srdci.

Príbeh najväčšieho kráľa zjednoteného Izraela a Najvyššieho, ktorý k svojmu ľudu prehováral vtedy, ale prehovára aj k človeku dnešnej doby.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.