Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synodálna cesta v Nemecku Dnes treba vedieť
22. jún 2023, 12:08

Nemecká synodálna cesta

Štyria biskupi odmietli financovať sporný projekt, ktorý odmieta aj Vatikán

Štyria biskupi odmietli financovať sporný projekt, ktorý odmieta aj Vatikán

Arcibiskup Kolína nad Rýnom kardinál Rainer Maria Woelki. Foto: TASR/AP

Kolínsky arcibiskup a traja bavorskí biskupi zablokovali financovanie synodálneho výboru. „Ide to proti pokynom pápeža,“ uviedli.

Štyria nemeckí biskupi sa postavili otvorene na odpor tzv. nemeckej synodálnej ceste, ktorá vzbudzuje kontroverzie v cirkvi po celom svete.

Ako uvádza talianska ACI Stampa, arcibiskup Kolína nad Rýnom kardinál Rainer Maria Woelki a traja biskupi z Bavorska Gregor Maria Hanke z Eichstättu, Stefan Oster z Pasova a Rudolf Voderholzer z Regensburgu v utorok hlasovali proti financovaniu synodálneho výboru.

Tento sporný orgán má za cieľ pripraviť zavedenie tzv. stálej synodálnej rady, ktorá by dohliadala na cirkev v Nemecku a ktorú jasne odmietla Svätá stolica.

„Plán zorganizovať teraz synodálny výbor v Nemecku je v rozpore s jasným pokynom pápeža. Preto v súčasnosti nemôžeme pokračovať v tomto kroku,“ uviedli štyria biskupi v spoločnom vyhlásení, keď na stretnutí 27 diecéznych biskupov v Berlíne hlasovali proti financovaniu sporného výboru.

Podľa štvorice biskupov hrozí, že by v tejto chvíli s vynaložením veľkého množstva peňazí a úsilia založili ďalší orgán, „ktorého kompetencie nie sú zďaleka jasné – aby sme nakoniec zistili, že to takto nejde“.

„Na synodálnej ceste sa prijali rozhodnutia, ktoré znepokojujú mnohých veriacich na celom svete: ide o vážne otázky náuky, najmä náuky o cirkvi, o sviatostiach,“ dodali Woelki, Hanke, Oster a Voderholzer.

Odpor štyroch prelátov zjavne narobil problém systému financovania celej tzv. nemeckej synodálnej cesty.

Nemecká biskupská konferencia reagovala na krok štyroch biskupov slovami o tom, že pre väčšinu diecéznych biskupov je dôležité, aby sa 15 rozhodnutí synodálneho zhromaždenia čo najskôr realizovalo. No keďže na zabezpečenie finančných a ľudských zdrojov je potrebné jednomyseľné rozhodnutie biskupov a „štyria biskupi vyhlásili, že nebudú akceptovať ďalšie financovanie synodálnej cesty“, musia sa teraz nájsť iné spôsoby financovania.

Rím ich varoval

Začiatkom marca tohto roku sa vo Frankfurte konalo piate a posledné zhromaždenie tzv. nemeckej synodálnej cesty, kde delegáti odhlasovali viacero kontroverzných návrhov.

Vatikán predtým varoval predstaviteľov cirkvi v Nemecku, aby neprekračovali svoje kompetencie. Z Ríma prišlo zvlášť upozornenie, aby cirkev v Nemecku nezriadila synodálne rady, či už na národnej, diecéznej, alebo farskej úrovni.

Inzercia

Podľa Svätej stolice takýto model synodálnych rád, ktorý zahŕňa spoločné riadenie cirkvi biskupmi a laikmi, nie je v súlade s katolíckou ekleziológiou. Ako vysvetľuje National Catholic Register, v nemeckom návrhu by laici dokonca mohli dvojtretinovou väčšinou prehlasovať biskupa, respektíve biskupov na národnej úrovni.

Zdvihnutý prst Vatikánu mal možno zmysel, keďže delegáti vo Frankfurte neschválili vznik synodálnych rád, ale predsa len k nim urobili ďalší krok.

A tu sa dostávame k spomínanému synodálnemu výboru, ktorý má v nasledujúcich troch rokoch pracovať na príprave zriadenia stálej synodálnej rady na národnej úrovni.

V marci do tohto synodálneho výboru zvolili dvadsať členov – 19 laikov a jedného pomocného biskupa. Tí sa mali pripojiť k 27 biskupom a 27 členom Ústredného výboru nemeckých katolíkov, ktorí už v synodálnom výbore pôsobia.

Ako tento týždeň spresnila Nemecká biskupská konferencia, prvé zasadnutie synodálneho výboru je naplánované na november tohto roka.

Jednou z kľúčových otázok zasadania bude financovanie celého projektu tzv. nemeckej synodálnej cesty. Tá podľa agentúry ACI Stampa už stála niekoľko miliónov. Hovorca nemeckých biskupov Matthias Kopp v máji uviedol, že počas prvej trojročnej fázy zhromaždení sa na synodálnu cestu vynaložilo 5,5 milióna eur.

Štyria statoční plus biskup Meier?

Mená štyroch biskupov, ktorí odmietli ďalej financovať problematickú synodu, neprekvapili. Ide v podstate o totožné postavy, ktoré hlasovali v marcovom zasadnutí proti väčšine kontroverzných návrhov.

Medzi nich možno zaradiť aj biskupa Augsburgu Bertrama Meiera, ktorý sa začiatkom júna tiež postavil proti podpore synodálneho výboru. „Pokiaľ nie sú vyjasnené presné ciele ani konkrétne kompetencie synodálneho výboru, stav v tomto smere ešte nie je pripravený na to, aby som mohol prijať rozhodnutie. To sa týka tak mojej účasti, ako aj spolufinancovania výboru,“ citovala ho CNA Deutsch.

Biskup Meier však teraz podľa agentúry nesúhlasil s vysvetlením štyroch biskupov, prečo nemohli hlasovať za financovanie nového orgánu.

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred hodinou
pred 4 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 5 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.