Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. apríl 2016

Drucker: Košická chobotnica mi na dvere nezaklopala

"Ja sa chcem obklopiť ľuďmi so silnou morálkou, korupcia totiž pramení aj z jej nedostatku," povedal minister zdravotníctva v rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Košická a ani žiadna iná chobotnica ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru-SD) na dvere nezaklopala. Nemyslí si ani, že sa tak stane. Povedal to dnes Drucker v rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Minister nevraví, že v zdravotníctve neexistujú ekonomické záujmy. Či ale bude korupcia v systéme, záleží podľa neho aj od morálky.

"Ja sa chcem obklopiť ľuďmi so silnou morálkou, korupcia totiž pramení aj z jej nedostatku," povedal. Ak podľa neho v systéme zdravotníctva dôjde k pochybeniu, potrestá to. Neefektivita v zdravotníctve podľa neho pramení aj zo zlyhania ľudského zdroja.

Drucker by chcel efektivite v systéme napríklad napomôcť i zadefinovaním diagnosticko-liečebných postupov, predefiníciou počtu lôžok v zariadeniach či centralizáciou nákupov. Predraženosť vidí napríklad v špeciálnom zdravotníckom materiáli. "Nedostatok peňazí v systéme nie je len o miere zlodejiny, ale aj o nedostatku pravidiel," zdôvodnil.

Drucker by chcel oddlžovať nemocnice. S ministerstvom financií už pripravuje rámec, akou formou k tomu pristúpiť. Otázka však podľa neho je, čo bude na druhý deň, ak sa dlhy nemocníc splatia. Chce sa bližšie pozrieť na to, prečo nemocnice dlhy tvoria. "A opäť to nie je iba zlodejina, ale je to iba o nejakej miere neefektivity," povedal. Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát.

Člen parlamentného zdravotníckeho výboru Marek Krajčí (OĽaNO-NOVA) ministrovi fandí. S jeho zámermi zefektívniť zdravotníctvo súhlasí. Je zvedavý, čo všetko dokáže urobiť počas 100 dní vo funkcii.

Podľa neho je tiež potrebné predefinovať počet lôžok. V rámci oddlžovania nemocníc uviedol, že musí byť dobre nastavený systém. "Aby nešlo len o nejakú nenávratnú finančnú pomoc," zdôraznil s tým, že ak k oddlžovaniu dôjde, musí byť na Slovensku kvalitná dobrá sieť a dobre fungujúci DRG systém, pretože ten zadefinuje, ktorá nemocnica na čo má.

Inzercia

Odporúčame

Dallas zdolal St. Louis 2:1, San Jose otočilo duel s Nashvillom

Dallas zdolal St. Louis 2:1, San Jose otočilo duel s Nashvillom

Hokejisti Dallasu zvíťazili v prvom semifinálovom zápase play off Západnej konferencie zámorskej NHL nad St. Louis 2:1. O triumfe "hviezd" rozhodol gól českého útočníka Radka Faksu. San Jose predviedlo famózny obrat a piatimi gólmi v záverečnej tretine zdolalo Nashville 5:2. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.