Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. apríl 2016

Eva Siracká: Keď vidím pôvodné stretnutia kotlebovcov, necítim sa dobre

Prezidentka Ligy proti rakovine zajtra oslávi svoje 90. narodeniny, počas druhej svetovej vojny bola tínedžerkou.

Hrôzy a následky druhej svetovej vojny by sa mali mladým neustále pripomínať, aby sa na ne nezabudlo. Povinné exkurzie do koncentračného tábora môžu ale u nich vyvolať opačný výsledok, ako sa očakáva. Povedala to prezidentka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Siracká v rozhovore pre TASR. V nedeľu (1.5.) oslávi svoje 90. narodeniny, počas druhej svetovej vojny bola tínedžerkou.

Povinné exkurzie žiada opozícia, chce tak bojovať proti nárastu fašizmu a extrémizmu medzi mladými. Aktivitu opozície privítal i minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS).

Sirackej nie je dosť jasné, prečo už minulá vláda neurobila dosť opatrení na to, aby zmenila náladu niektorých, prevažne mladých ľudí, čo podľa nej nahrávalo Kotlebovej strane na smeč a preto sa dostala do parlamentu. "Veľmi dúfam, že sa v tomto štáte nájde veľa rozumných ľudí, ktorí pochopia, že neonacizmus a fašizmus predstavuje pre všetky národy veľké nebezpečenstvo," povedala. Keď vidí pôvodné záznamy zo stretnutí kotlebovcov, necíti sa dobre.

"My sme zažili za fašizmu rôzne hrôzy. Zažili sme mnohé smutné javy, keď niektorých našich spolužiakov zo dňa na deň nebolo, lebo ich aj s rodinou odvliekli do koncentračného tábora," dodala. Smútok, rozhorčenie a trpkosť si so sebou stále nesie.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.