Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. apríl 2016

V druhom kole iránskych volieb vedie blok reformistov a Rúháního spojencov

Reformisti získali väčšinu v parlamente i vo vplyvnej Rade expertov, ktorá určuje základné smerovanie iránskej politiky a vyberá najvyššieho duchovného vodcu krajiny.

Iránski reformisti a umiernení spojenci prezidenta Hasana Rúháního získali v druhom kole parlamentných volieb ďalších vyše 25 kresiel, čím sa tento politický blok ešte viac priblížil k zabezpečeniu si väčšiny v budúcom zákonodarnom zbore. Podľa agentúry AP o tom dnes informovala iránska štátna televízia.

Televízia oznámila víťazov 55-tich zo zostávajúcich 68 kresiel, o ktoré sa v piatok v druhom kole hlasovania bojovalo. Medzi nimi je 27 kandidátov z radov reformistických a umiernených politikov, ktorí podporujú prezidenta Rúháního a zároveň i dohodu o jadrovom programe Iránu. Tú Teherán dosiahol so svetovými mocnosťami vlani v lete.

Zvyšok kresiel získali stúpenci tvrdej línie a nezávislí kandidáti. Vyhlásenie konečných výsledkov druhého kola volieb sa očakáva dnes večer.

V prvom kole vo februári zaznamenal blok reformistov a umiernených značné úspechy na úkor stúpencov tvrdej línie. Získal väčšinu v parlamente i vo vplyvnej Rade expertov, ktorá de facto určuje základné smerovanie iránskej politiky a vyberá najvyššieho duchovného vodcu krajiny.

Na to však, aby toto politické zoskupenie mohlo kontrolovať 290-členný iránsky parlament, potrebuje vyjsť z druhého kola so ziskom 40 kresiel. Parlament začne svoju činnosť koncom mája.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.