Ekonomika 2009: Recesia bola iba jeden z problémov

Najlepšia vec, ktorú z pohľadu ekonomiky možno o uplynulom roku povedať, je to, že sa končí. Tvrdiť, že budúci bude dobrý, sa odváži málokto. Predpovede odborníkov (ktorých dôveryhodnosť tiež čaká na zotavenie) hovoria, že podobne veľký zoskok v ďalšom roku nehrozí a situácia by mala byť stabilná s tendenciou zlepšovania.

Globálne hospodárske problémy dopadli na každú krajinu špecificky. Nevšedným javom, ktorý sa prejavil v slovenskom prípade, bola rýchlosť, s akou sa to všetko stalo. Hoci médiá každý mesiac prinášajú titulky v zmysle Ekonomika sa stále prepadáva, už dlho to nie je pravda. K zásadnej zmene prišlo v zime a na jar. Vtedy sa priemyselná výroba prepadla približne o štvrtinu a dlhé mesiaca zostávala na tej istej úrovni. To znamená, že keď sa výroba priškrtila vo firmách na jar, tak aj v lete bola oproti prechádzajúcemu roku v mínuse. Hoci medzi jarou a letom sa už neprepadávala.

Ostatné, oveľa konkrétnejšie ukazovatele, najmä nezamestnanosť, sa začali zhoršovať až postupne. Prepúšťanie brali mnohé firmy ako poslednú možnosť, no šok nemohli inak uniesť. Prepúšťaní mali navyše často nárok na výpovedné lehoty, mnohí sa prepúšťaniu bránili vykazovaním dlhodobej práceneschopnosti. Aj preto sa jej rast roztiahol do celého roka.

Budúci rok bude pre mnohých rokom prudkej chudoby. Väčšina tých, ktorí prišli o prácu, bude na jar už bez podpory v nezamestnanosti. Zostanú tak odkázaní iba na základné dávky na prežitie.

Nielen recesia

Tvrdiť, že vláda mohla v ekonomike niečo zásadne zmeniť, by bolo nefér. Ani keby v ministerských kreslách sedeli ľudia, ktorí sú dnes v opozícii, hospodárstvo by to zrejme zásadne nepocítilo. Vzhľadom na slabý výber daní sa problematickým stáva aj udržanie systému sociálnej podpory. Slovensko sa rýchlo zadlžuje. Sklamaním je, že napriek tomu sa vôbec nezlepšuje prístup štátu k spoločným peniazom. Reči o kradnutí tak už nemajú v sebe žiadnu nadsázku.

K téme:
Slovník zlodejstva Zdieľať

No ekonomika dostala aj ďalšie, skryté ale silné rany. Bolo skôr pravidlom ako výnimkou, že podnikatelia v rôznych anketách či rozhovoroch považovali za najväčší problém popri recesii stav justície. Hoci by sa mohlo zdať, že biznis a justícia sú dva iné svety, opak je pravdou.

Základom podnikania sú pravidlá dané zákonmi a zmluvami. Len masochista by uzavrel biznis bez toho, aby chcel od protistrany podpis na zmluve. Aby bolo jasné, že dohody sa musia plniť, ináč sa pôjde pred súd a dodržanie zmluvy sa vymôže. No v prípade, ak súdy fungujú zle, pomaly a korupčne, sú aj zmluvy nanič. S krízou sa pohnúť zásadne nedalo. Že sa však v rezorte spravodlivosti za uplynulé roky najmä intrigánčilo a bojovalo proti vnútorným nepriateľom, je podstatne horšie, ako sa vníma. Pre všetkých.

Pretože si netreba namýšľať, že svet to nevidí. Rebríčky podnikateľskej klímy hovoria jasne a investori, ktorí idú dnes na dračku, ich neberú na ľahkú váhu. Fungujúce pravidlá a ich vymáhateľnosť sú pre firmy kľúčové. Je fajn občas si na to spomenúť, napríklad pri voľbách. Pretože či už sa nám to páči alebo nie, bez fungujúceho biznisu to jednoducho nepôjde. Kto si myslí, že áno, nech sa spýta niekoho, kto prišiel o prácu.

František Múčka
Autor je zástupca šéfredaktora TRENDu a spolupracovník Postoy.sk.

Foto – Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo