Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. apríl 2016

Lajčák dostal uistenie, že Chorvátsko podporuje rozširovanie EÚ

Šéf slovenskej diplomacie pripustil, že politika rozširovania únie dnes nie je populárnou vo všetkých jej hlavných mestách.

Slovensko a Chorvátsko podporujú politiku rozšírenia Európskej únie o krajiny západného Balkánu. Zhodli sa na tom dnes ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Miro Kovač.

Šéf chorvátskej diplomacie je v Bratislave na jednodňovej pracovnej návšteve. S Lajčákom hovorili aj o otázke vstupu Srbska do EÚ. Chorvátsko pritom tento mesiac zablokovalo otvorenie ďalšej kapitoly prístupových rozhovorov Srbska s EÚ pre spor o srbský zákon týkajúci sa stíhania vojnových zločincov.

„Dôležité je, že som dostal ubezpečenie, že Chorvátsko naozaj podporuje politiku rozšírenia a podporuje aj prijímanie európskych štandardov zo strany krajín regiónu. Verím, že sa to veľmi rýchlo ukáže aj v praktickom živote,“ uviedol Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie pripustil, že politika rozširovania únie dnes nie je populárnou vo všetkých jej hlavných mestách. Z pohľadu Slovenska je však dôležitá, pretože dáva motiváciu krajinám, aby sa transformovali, reformovali a preberali na seba európske štandardy, ozrejmil.

„Informoval som môjho kolegu, že rozšírenie je medzi prioritami nadchádzajúceho slovenského predsedníctva a prechádzali sme si podrobne jednotlivé krajiny a naše predstavy a očakávania toho, čo môže Slovensko počas šiestich mesiacov predsedníctva dosiahnuť,“ priblížil Lajčák.

Kovač v reakcii na otázku Srbska povedal, že niet v Európe štátu, ktorý by mal v Európe väčší záujem ako Chorvátsko na rozširovaní únie a prijatí susedov do nej. Zdôraznil, že je potrebné plniť kritéria, aby krajiny zostali dôveryhodné. „Chorvátsko bude podporovať Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, ale aj Srbsko pri snahách o členstvo v Európskej únii,“ uistil.

Lajčák sa s Kovačom zhodli, že obe krajiny nevyužívajú potenciál  mnohoročných priateľských vzťahov. Dohodli sa preto, že okrem častých stretnutí na medzinárodných podujatiach uskutočnia minimálne raz ročne formálnu bilaterálnu návštevu a budú povzbudzovať kolegov v oboch vládach na pravidelné stretávanie.

„Rovnako budeme podporovať pravidelné kontakty na úrovni parlamentov, aby sa rozšíril potenciál našej spolupráce a aby sme ešte lepšie než doposiaľ koordinovali naše pozície v celom rade európskych, bezpečnostných a globálnych otázok,“ uzavrel slovenský minister zahraničných vecí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.