Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. apríl 2016

Lavrov: Ak Švédsko vstúpi do NATO, Rusko podnikne nevyhnutné opatrenia

Rusko podnikne určité vojenské opatrenia na svojich severných hraniciach, ak Švédsko vstúpi do NATO. Pre švédsky denník Dagens Nyheter to dnes vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

"Každá krajina má právo vytvoriť si vlastný bezpečnostný systém. Musíte však pochopiť, že ak sa vojenská infraštruktúra posunie bližšie k ruským hraniciam, podnikneme nevyhnutné opatrenia ohľadom vojenských technológií," uviedol šéf ruskej diplomacie v rozhovore pre uvedené noviny, ktorý cituje agentúra DPA.
      

"Nejde o nič osobné, je to len biznis. Vždy sme varovali pred pokračujúcim rozširovaním NATO na východ," dodal Lavrov. Podľa jeho slov však Rusko "nemá záujem zvyšovať vojenskú konfrontáciu", je však na ruskej armáde, rezorte obrany a ústrednom štábe, aké rozhodnutie padne, ak Švédsko vstúpi do NATO.
      

Švédsko, ktoré má úzke vzťahy so Severoatlantickou alianciou, si dalo vypracovať posudky možných následkov svojej žiadosti o členstvo v NATO, hoci medzi švédskou vládou a tamojšou hlavnou opozičnou stranou neexistuje konsenzus ohľadom vstupu krajiny do 28-člennej obrannej aliancie.
      

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová na Lavrovove poznámky reagovala na sociálnej sieti Twitter, kde napísala, že "bezpečnostnú politiku Švédska bude určovať Švédsko, a nikto iný".
      

Predsedníčka švédskej opozičnej Strany stredu (CP) Annie Lööfová označila Lavrovov komentár za "šokujúci", pričom sa vyjadrila, že zahraničnú ani bezpečnostnú politiku Švédska nedeterminujú "ruské vyhrážky".
      

NATO prerušilo s Ruskom spoluprácu v roku 2014 po tom, ako Moskva anektovala ukrajinský polostrov Krym, ako aj pre jej údajnú podporu povstania na východe Ukrajiny.

Inzercia

Odporúčame

Polícia bude pokračovať vo vyšetrovaní vraždy R. Remiáša

Polícia bude pokračovať vo vyšetrovaní vraždy R. Remiáša

Polícia bude naďalej pokračovať vo vyšetrovaní vraždy Róberta Remiáša a bude preverovať informácie, ktoré doteraz neboli známe. Polícii sa úspešne podarilo v minulých rokoch vrátiť k prípadom, ktoré sa vtedy javili ako nevyriešiteľné. Uviedol dnes pre TASR prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Dnes uplynie 20 rokov od zavraždenia Róberta Remiáša.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.