Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. apríl 2016

Smer skúša rebranding, Drucker vytiahol fintu s Tvaroškom

Stranu čaká preskupovanie síl. Keď sa premiér vráti z nemocnice, bude sa rozhodovať, kto zostane na vplyvných miestach v biznise a kto si zbalí veci.
Smer skúša rebranding, Drucker vytiahol fintu s Tvaroškom

FOTO TASR - Martin Baumann

Neúspešný pokus Roberta Fica stať sa prezidentom, predtým nepredstaviteľné vnútorné otrasy v podobe odpálenia Pavla Pašku, no najmä výsledok posledných volieb, kde Smer výrazne stratil a musel ísť do zlepenca štyroch strán – to všetko sa odohralo len počas dvoch rokov v strane, ktorá si medzičasom zvykla, že štát je ona. Sprievodným znakom navyše bolo, že tí, ktorí sú na druhej strane, nie sú ľudia ako Dzurinda, Figeľ či Radičová, ale najmä nevypočítateľné strany rozhnevanej ulice.

Prehru Fica v prezidentských voľbách označujú mnohí za prvý signál toho, že strana dospela do štádia „za vrcholom“. A istú dávku vystrašenia vidieť aj v Smere.

Smer rozdá veľa vyhadzovov

Robert Fico dokázal z povolebných vyjednávaní vyťažiť, čo sa dalo, a nepustil Bugára, Danka a Procházku ani centimeter za čiaru vykreslenú počtom hlasov, ktoré získali vo voľbách. Zatiaľ čo tu Smer skončil ako víťaz, v strane i pripojenom biznis klube stúpa nervozita. Všimnime si pritom dve veci.

Od éry Pašku sa Smer problémov v zdravotníctve naozaj bojí. Zdieľať

Po prvé, mnoho vecí sa v Smere musí preskupiť. Po rozdelení rezortov totiž prichádza na rad aj delenie postov v štátnych firmách a iných zdrojov benefitu. Premiérov pobyt v nemocnici túto etapu trochu odsunul, no čoskoro na ňu dôjde. Pre Smer to bude znamenať zoškrtanie desiatok lukratívnych miest v predstavenstvách a dozorných radách a úmerne tomu aj biznisové výhody. Čo bude mnohých bolieť a bude to znamenať aj konsolidáciu biznis prostredia v Smere, ktoré je dosť rozkošatené. V zdraví ho prežijú len tí najsilnejší, ostatných bude musieť Smer pustiť k vode.

Druhá téma je, ako ďalej s biznisom v zdravotníctve. Od éry Pašku sa Smer problémov v zdravotníctve naozaj bojí a stav tohto rezortu naozaj má potenciál, aby stranu úplne dorazil. V tomto odvetví preto skúša razantný rebranding.

Inzercia

Nový minister Tomáš Drucker si od nominácie užíva imidž manažérskej rockovej hviezdy, no zatiaľ dosť nezaslúžene. (Keďže ho zatiaľ nie je veľmi ako hodnotiť a zároveň by sme tam všetci chceli vidieť niekoho, kto si s tým poradí, najprojektovali sme si do neho nádej, ale zdravšie by určite bolo zostať pri zemi).

Drucker vytiahol nesmerácke ťahy

No už teraz sa dá povedať, že to nebude štandardný minister poslaný do sektora len nato, aby dohliadal na správne prerozdelenie zdrojov. Zdá sa, že až tak, že Drucker naozaj dostal príkazom upraviť mieru tunelovania, ktorá v rezorte vládne, na štandardnejšiu úroveň.  Z toho pohľadu je kľúčová najmä nominácia do čela štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá má v sektore najväčší vplyv na pohyb zdrojov, nastavuje mnohé pravidlá pre poskytovateľov a keby chcela, môže v sektore naozaj veľa zmeniť. Šéf VšZP má v rukách oveľa silnejšie páky na dianie v rezorte ako minister (no minister má zas páku na šéfa VšZP).

Drucker sa kvôli obsadeniu VšZP stretol s Vladimírom Tvaroškom, dlhé roky pravou rukou Ivana Mikloša. Tvaroška je človek, ktorý na praktickej úrovni riešil upratovanie rozbitých verejných financií v pomečiarovskej ére. Dohoda sa nakoniec nekonala, Tvaroška nenastúpi, no Druckerovi sa podaril ďalší rockerský kúsok – či už to myslel s Tvaroškom vážne, alebo nie, týmto gestom sa výrazne dištancoval od doterajšieho štandardu Smeru a ešte si trochu vylepšil pozíciu. Nielen voči strane a verejnosti, ale aj voči sektoru, v ktorom už začal odpaľovať tých menej podstatných príštipkárov.

Iste, pokiaľ Druckera neuvidíme v naozaj vážnej akcii, je to všetko len marketing, ale na pomery Smeru je už toto revolučný marketing. Že Smer zostal pri moci, je zlá správa. Tá dobrá je, že ani za Fica I., ani za Fica II. sa necítil taký zraniteľný ako dnes. 

Odporúčame