Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2016, 16:39

Žiaci čítajú málo, minister Plavčan by uvítal viac povinnej literatúry

Minister školstva Peter Plavčan by uvítal, keby sa zoznam kníh v povinnej literatúre pre žiakov rozšíril. Podľa vlastných slov chce o tom diskutovať s komisiou Štátneho pedagogického ústavu, ktorá určuje rozsah povinnej literatúry.

      "Domnievam, že tých diel by tam malo byť podstatne viac, už len z toho dôvodu, že naša mládež málo číta," uviedol dnes v rámci Hodiny otázok v Národnej rade SR Plavčan. Malý záujem o literatúru u žiakov sa podľa jeho slov môže prejaviť aj v horších výsledkoch v medzinárodných meraniach pri čítaní s porozumením.
      

Plavčan v pléne odpovedal aj na to, aký je jeho postoj k žiadosti Združenia katolíckych škôl Slovenska o stiahnutie knihy Petra Pišťanka a Dušana Tarageľa "Sekerou a nožom" z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Združenie považuje túto literatúru za nevhodnú a deformujúcu slovenskú mládež. "Kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť. Životný štýl, ktorý je v príkrom rozpore s ideálmi, ku ktorým má škola žiakov viesť, je v knihe predstavovaný ako vtipný príbeh bez dostatočného kritického postoja," uvádza združenie.
      Podľa Plavčana komisia, ktorá určuje povinnú literatúru, odporučila túto publikáciu. Vyjadrovalo sa k nej viacero odborníkov, dokonca aj zo Slovenskej akadémie vied. "Pozriem sa na to a premyslím, čo s tou publikáciou. Fakt je ten, že odráža uvoľnenie sociálnych a spoločenských pomerov, aj keď ja osobne mám na to oveľa tvrdší názor, či taká publikácia by tam mala byť, alebo nie," dodal šéf rezortu školstva.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

14. júl 2021, 16:26

Farmár Marian Mičko z Tibavy v okrese Sobrance bol v roku 2018 medzi prvými, ktorí verejne prehovorili o zneužívaní dotácií, o nájmoch, o bitkách na poliach. Po niekoľkých rokoch je situácia farmárov na východe Slovenska podľa neho rovnaká, ak nie horšia. Vyšetrovanie je roztrieštené a sprevádzajú ho obštrukcie. Čítajte viac tu.

14. júl 2021, 15:11

Novým štátnym tajomníkom na ministerstve investícii u Veroniky Remišovej bude Ján Hargaš. Vláda dnes odvolala z funkcie doterajšieho štátneho tajomníka Mareka Antala. Hargaš pôsobil doteraz na ministerstve ako poradca Remišovej. V roku 2019 tiež pracoval v Slovensko.Digital. (tasr)

14. júl 2021, 15:09

Meteorológovia v Česku varujú pred silnými búrkami na Morave. Výstraha platí pre celý Moravskosliezsky, Olomoucký a Zlínsky kraj. Silné búrky s intenzívnym dažďom však môžu zasiahnuť v menšej miere aj zvyšok krajiny. Experti očakávajú na niektorých miestach až 50 milimetrov zrážok a nárazy vetra s rýchlosťou až 90 kilometrov za hodinu. Vyskytnúť sa môžu aj "väčšie krúpy". (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.