Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2016

Začalo sa prešetrovanie činnosti ĽSNS

Generálna prokuratúra SR začala prešetrovať činnosť strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovenskov súvislosti s možnosťou podania návrhu na jej rozpustenie na Najvyšší súd.

Informoval o tom dnes Inštitút ľudských práv, ktorý sa na GP SR začiatkom marca obrátil s výzvou na takýto krok. Prokuratúra dostala na rozpustenie parlamentnej strany desiatky podaní.

Inštitút sa na prokuratúru obrátil po tom, čo strana Mariana Kotlebu uspela v parlamentných voľbách a dostala sa do Národnej rady SR. Jeho výzvu mohla cez internet podporiť aj verejnosť. "Prostredníctvom webu ju podporilo viac ako 20.000 ľudí... Fakt, že sa táto strana do parlamentu dostala formálne demokraticky, nič nemení na tom, že je skrz na skrz nedemokratická, oklamala voličov a jej ciele sú nezlučiteľné s Ústavou SR," povedal výkonný riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher.

Generálna prokuratúra evidovala v polovici marca 160 podaní. Aktivisti poukazovali, že Kotlebova strana je identická so stranou, ktorú súd rozpustil pre rozpor s ústavou v minulosti. Vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal po preskúmaní podnetu 31. októbra 2005 na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie strany Slovenská pospolitosť – Národná strana. Najvyšší súd 1. marca 2006 rozsudkom tomuto návrhu vyhovel a politickú stranu rozpustil.

Strana pokračovala v činnosti ako občianske združenie s názvom Slovenská pospolitosť. To v novembri 2008 rozpustilo ministerstvo vnútra. Najvyšší súd toto rozhodnutie 1. júla 2009 zrušil. Pravicoví extrémisti pred parlamentnými voľbami v roku 2010 ovládli Stranu priateľov vína, ktorú neskôr premenovali na Ľudovú stranu Naše Slovensko.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.