Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2016

India dokončila svoj družicový navigačný systém; začne sa využívať o rok

India dnes úspešne vypustila na obežnú dráhu Zeme poslednú zo siedmich družíc, pomocou ktorých bude prevádzkovaný nový systém globálnej navigácie pre tento región.

Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Indickú kozmickú agentúru.

Indický regionálny navigačný družicový systém (IRNSS) bude poskytovať pozičné informácie v Indii a v okruhu 1500 kilometrov. Predpokladá sa, že sa tým zníži závislosť krajiny od amerického navigačného systému GPS. Okrem USA majú svoje vlastné navigačné systémy aj Čína a Rusko.

IRNSS by mal spustiť činnosť v priebehu jedného mesiaca; bude však trvať najmenej rok, kým sa začne jeho komerčné využívanie. Prvá zo siedmich družíc tohto systému bola umiestnená na obežnú dráhu v roku 2013. Podľa tvrdenia indických vedcov by mal byť IRNSS spoľahlivejší než GPS.

Inzercia

Odporúčame

Obchodníkom roka 2015 sa stal Lidl

Obchodníkom roka 2015 sa stal Lidl

Držiteľom Ceny Verejnosti sa v rámci prestížnej súťaže MasterCard Obchodník roka už po tretíkrát v rade stal Lidl. Obchodný reťazec zároveň obhájil aj prvenstvo v kategórií Obchodník s potravinami. 

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.