Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2016

Lekárskym odborárom sa nepáči kandidát na šéfa ÚDZS

Odborári navrhujú na tento post buď nezávislého odborníka, ktorý by bol nominantom profesijných a odborových organizácií, alebo prenechanie nominácie opozícii.

Lekárskym odborárom sa nepozdáva kandidát ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) na šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Zástupcu riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava pre Nemocnicu Ružinov Tomáša Haška spájajú s nevýhodným prenájmom nemocničných parkovísk.

"Rozhodnutie nominovať na riaditeľa ÚDZS Tomáša Haška nepovažujeme za šťastné... Je otázne, či môžu takíto ľudia priniesť reálnu zmenu vo fungovaní ÚDZS," uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Odborári navrhujú na tento post buď nezávislého odborníka, ktorý by bol nominantom profesijných a odborových organizácií, alebo prenechanie nominácie opozícii.

Hovoria tiež aj o potrebe zmeny spôsobu nominácie. V súčasnosti šéfa ÚDZS na návrh ministra zdravotníctva vymenúva vláda. Spôsob nominácie sa nepáči ani poslancom Národnej rady SR Miroslavovi Beblavému (nezaradený) a Alanovi Suchánkovi (OĽaNO). Chceli, aby kandidáti na šéfa ÚDZS aj Všeobecnej zdravotnej poisťovne prešli verejným vypočutím v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo. V prípade Haška sa tak už neplánuje, na zasadnutie výboru má prísť až po vymenovaní. Nový riaditeľ štátnej poisťovne by však mal predstúpiť pred poslancov ešte predtým, prisľúbil im včera Drucker.

Pokiaľ sa tak stane, pôjde podľa Beblavého o dôležitý precedens v oblasti verejnej kontroly vlády. Ministrov krok ocenil. Pripomenul, že by sa tak mohla dopredu napríklad preveriť minulosť a skutky potenciálnych kandidátov.

Menovaním Tomáša Haška do čela ÚDZS by sa mal kabinet zaoberať na svojom najbližšom zasadnutí. Minister ho podľa hovorkyne rezortu Stanislavy Pondelovej vníma ako odborne a manažérsky skúseného, rovnako ako morálne rešpektovanú autoritu. Meno nového riaditeľa VšZP šéf rezortu zatiaľ nepredstavil, stať sa tak má v najbližších dňoch.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.