Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 10:10

Predčasné voľby

Strany musia doručiť návrh kandidátnych listín do druhého júla

Hlasovacie preukazy sa budú v týchto voľbách vydávať o niečo neskôr, až potom, ako uzatvoria možnosť hlasovať poštou zo zahraničia.

Politické strany musia doručiť návrh kandidátnych listín do septembrových parlamentných volieb najneskôr do druhého júla 2023. Informoval o tom minister vnútra Ivan Šimko a Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán rezortu.

„Štátna volebná komisia má lehotu na zaregistrovanie kandidátnych listín do 22. júla,“ povedala Chmelová. Minister doplnil, že volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v zbierke zákonov.

Politická strana môže minúť na kampaň najviac tri milióny eur. Na transparentný účet môže vkladať finančné prostriedky výlučne prevodom z iného účtu, nie v hotovosti. Chmelová doplnila, že politické strany sú povinné oznámiť vznik transparentného účtu ministerstvu.

Voliť bude opäť možné aj zo zahraničia. „O voľbu poštou zo zahraničia je možné požiadať do deviateho augusta, listom alebo elektronicky,“ priblížil Šimko. Rezort vnútra spustil na svojom webe službu podávania elektronickej žiadosti. "Voliči, ktorí budú hlasovať poštou zo zahraničia, si budú sťahovať hlasovacie lístky z webu," ozrejmila Chmelová.

Politické strany môžu delegovať členov do okrskových volebných komisií do 21. augusta. Sčítavanie hlasov vo volebných okrskoch sa uskutoční manuálne, druhou fázou bude elektronická sumarizácia hlasov. „Priebežné výsledky volieb budú na webe Štatistického úradu,“ podotkla Chmelová. Ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že spoľahlivé kontrolné mechanizmy vylučujú falšovanie pri sčítavaní hlasov.

Vo volebnej miestnosti sa bude musieť volič preukázať výlučne občianskym preukazom. "Cestovný doklad nie je dostatočným dokladom, pretože na ňom nemáte uvedenú adresu trvalého pobytu, ktorou preukazujete príslušnosť k danému okrsku," priblížila.

Volič, ktorý bude v deň septembrových volieb na Slovensku, ale mimo svojho trvalého pobytu, bude môcť požiadať o hlasovací preukaz. "Hlasovacie preukazy sa budú v týchto voľbách vydávať o niečo neskôr, to znamená až potom, ako bude uzatvorená možnosť hlasovať poštou zo zahraničia," dodala Chmelová.

Voľby do parlamentu sa budú konať v sobotu 30. septembra. Termín dnes oficiálne vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová bude zajtra pokračovať v sérii povolebných rokovaní s lídrami politických strán. O 9.30 h prezidentka prijme predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho a o 11.00 h predsedu KDH Milana Majerského.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.