Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 09:50

Motív útočníka, ktorý vo Francúzsku dobodal štyri deti, zostáva nejasný

Terorizmus však prokuratúra predbežne vylúčila.

Francúzska polícia naďalej vyšetruje motív včerajšieho útoku nožom na štyri deti a dvoch dospelých v meste Annecy. Zranených dnes navštívi aj francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou.

Páchateľa útoku polícia na mieste zadržala a včera večer vypočúvala, motív jeho činu je však naďalej nejasný. Terorizmus však prokuratúra predbežne vylúčila. Muž v čase útoku nebol pod vplyvom alkoholu ani omamných látok. Podľa novín Le Parisien sa dnes podrobí psychiatrickému vyšetreniu. V cele policajného zaistenia mal utrpieť ťažký hysterický záchvat.

Štyri zranené deti vo veku 22 mesiacov až troch rokov hospitalizovali v nemocniciach v Ženeve a Grenobli. Dve z detí sú súrodenci pochádzajúci z Francúzska, zvyšné sú z Veľkej Británie a Holandska a vo Francúzsku boli na dovolenke.

Stav dvoch detí zostáva naďalej kritický, povedal hovorca vlády Olivier Véran.

O páchateľovi je známe to, že ide o Sýrčana a vo Francúzsku sa zdržiaval len niekoľko mesiacov. Predtým žil desať rokov vo Švédsku, spresnila francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Bezpečnostné zložky európskych štátov o ňom nemajú žiadne záznamy, takisto neexistujú doklady o tom, že by v minulosti absolvoval psychiatrickú liečbu.

Vo Švédsku Sýrčanovi priznali štatút utečenca, napriek tomu o azyl požiadal minulý rok aj vo Francúzsku. Ako informovala televízia BFM, túto žiadosť pred štyrmi dňami zamietli. Zatiaľ nie je jasné, či má táto skutočnosť niečo spoločné s jeho činom.

Podľa mediálnych informácií bol Sýrčan vo Švédsku ženatý a má trojročnú dcéru. Nedávno sa však s manželkou, ktorá je švédskou občiankou, rozišli. Obaja absolvovali on-line vzdelávanie v oblasti ošetrovateľstva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.