Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 09:10

Tragédia na Zochovej

Žilinka považuje trest pre Dědečka za nízky, dal pokyn na odvolanie

Žilinka považuje trest pre Dědečka za nízky, dal pokyn na odvolanie

Foto: TASR/Pavol Zachar

Trest podľa generálneho prokurátora nezabezpečuje ani výchovný vplyv, teda odradenie iných od páchania obdobných trestných činov.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje uložený trest 15 rokov väzenia pre vodiča Dušana Dědečka z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody na bratislavskej zastávke Zochova za neprimerane nízky.

Krajskému prokurátorovi v Bratislave vydal pokyn, aby proti štvrtkovému rozsudku Mestského súdu Bratislava I podal odvolanie v neprospech obžalovaného pre nesprávnosť výroku o treste. TASR o tom informovali z Generálnej prokuratúry.

Žilinka označil trest za nízky

„Uložený trest odňatia slobody považujem za neprimerane nízky, dôsledne nezohľadňujúci spôsob spáchania činu, jeho následky a osobu páchateľa. V neposlednom rade nezabezpečuje ani generálnu prevenciu, výchovný vplyv, teda odradenie iných od páchania obdobných trestných činov," uviedol Žilinka. 

Mestský súd Bratislava I rozhodol vo štvrtok o 15-ročnom nepodmienečnom treste odňatia slobody pre vodiča Dušana Dědečka. Rozhodnutie senátu o treste zatiaľ nie je právoplatné.

Obžalovaný na hlavnom pojednávaní priznal vinu. Trest si má odpykať v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Dostal tiež desaťročný zákaz činnosti v podobe šoférovania motorových vozidiel a trojročný ochranný dohľad.

Súd prihliadal na poľahčujúce okolnosti

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraj Chylo navrhol uložiť Dědečkovi 15-ročné väzenie. Hrozil mu trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo až na doživotie.

Chylo navrhol nižší trest, lebo podľa neho prevažovali poľahčujúce okolnosti. Súd s mimoriadnym znížením trestu súhlasil.

Inzercia

Predseda senátu Pavol Tomík uviedol, že súd prihliadal na viacero poľahčujúcich okolností, pričom nezistil žiadne priťažujúce okolnosti.

Súd okrem iného zohľadnil priznanie obžalovaného a pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Dědeček sa vzdal práva na podanie odvolania. Prokurátor si ponechal lehotu na prípadné podanie odvolania

Prokurátor podal na Dědečka v závere marca obžalobu pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia. Vo svojej záverečnej reči poukázal na to, že obžalovaný doma požíval pred nehodou alkoholické nápoje. Dědeček podľa neho nekonal z nedbanlivosti, ale v nepriamom úmysle.

„Počas celého trestného konania bola spornou otázkou jedine právna kvalifikácia skutku,“ priblížil prokurátor. Víta, že si súd osvojil kvalifikáciu skutku uvedenú v obžalobe.

Dopravná nehoda v centre Bratislavy si 2. októbra 2022 vyžiadala päť mŕtvych a niekoľko zranených osôb. Dědečak mal podľa obžaloby šoférovať v štádiu ťažkého stupňa opitosti.

Jeho automobil dosiahol rýchlosť 143 kilometrov za hodinu. K stretu s prvou osobou malo prísť pri rýchlosti 107 kilometrov za hodinu. Na zastávke sa malo nachádzať približne 40 ľudí.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.