Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 08:49

Britské a švédske stíhačky vzlietli k dvom ruským lietadlám

„Nepostupovali v súlade s medzinárodnými normami a nekomunikovali s letovými informačnými oblasťami. Zostali však v medzinárodnom vzdušnom priestore a leteli profesionálnym spôsobom,“ informovalo britské letectvo.

Stíhačky Gripen švédskych vzdušných síl a britské stroje Typhoon eskortovali dva ruské stroje – stíhačku Su-27 a prieskumné lietadlo Iľjušin Il-20m, ktoré včera večer prelietavali v blízkosti vzdušného priestoru Švédska a Severoatlantickej aliancie (NATO). 

„Ruské lietadlá nepostupovali v súlade s medzinárodnými normami a nekomunikovali s príslušnými letovými informačnými oblasťami. Zostali však v medzinárodnom vzdušnom priestore a leteli profesionálnym spôsobom,“ napísalo britské letectvo v príspevku na Twitteri.

Britské a švédske stíhačky k ruským lietadlám vyslali v rámci misie NATO Baltic Air Policing, ktorej cieľom je chrániť vzdušný priestor Estónska, Lotyšska a Litvy. Agentúra DPA pripomína, že pobaltské štáty nemajú dostatok kapacít na ochranu svojho vzdušného priestoru, preto sa spoliehajú na pomoc ďalších členských krajín NATO.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami

Európska únia schválila predĺženie dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine. Utečenci tak môžu v bloku zotrvať do 4. marca 2025, teda o rok dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. (tasr)

pred 2 hodinami
pred 6 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.