Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 08:16

Sudán vyhlásil vyslanca OSN za nežiaducu osobu

Volker Perthes i misia, ktorú vo vojnou zmietanom Sudáne vedie, je už od konca minulého roka terčom kritiky armády a islamistami podporovaných protestov odmietajúcich zahraničnú intervenciu.

"Vláda republiky Sudán informovala generálneho tajomníka Spojených národov, že pána Volkera Perthesa s platnosťou od dnešného dňa vyhlásila za nežiaducu osobu," uviedlo včera sudánske ministerstvo zahraničia. Označenie Perthesa za personu non grata prišlo len niekoľko týždňov po tom, čo ho veliteľ sudánskych ozbrojených síl generál Abdal Fattáh Burhán obvinil z podnecovania konfliktu v krajine a požiadal o jeho odvolanie.

Perthes sa včera nachádzal v etiópskej metropole Addis Abeba na sérii diplomatických rokovaní.

Volker Perthes i misia, ktorú vo vojnou zmietanom Sudáne vedie, je už od konca minulého roka terčom kritiky armády a islamistami podporovaných protestov odmietajúcich zahraničnú intervenciu. V liste, ktorý faktický sudánsky líder Burhán v máji zaslal OSN, obvinil Perthesa z vyhrocovania bojov medzi sudánskou armádou a polovojenskými jednotkami, z nerešpektovania národnej suverenity krajiny a žiadal, aby ho odvolali z funkcie.

Generálny tajomník OSN Guterres i členovia Bezpečnostnej rady OSN sa postavili za vyslanca. Minulý týždeň však bezpečnostná rada hlasovala za predĺženie mandátu sudánskej misie iba o šesť mesiacov.

Misia OSN v Sudáne vznikla v roku 2020 na podporu prechodu krajiny k demokracii po páde diktátora Umara Bašíra. V predchádzajúcom období jej mandát predlžovali vždy o jeden rok.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pri Senici spadlo malé lietadlo, zahynuli pri tom dvaja ľudia. Podľa informácií teleízie Markíza sa tragédia stala pri mestskej časti Čáčov. Lietadlo vraj predvádzalo akrobatické manévre a pilot stratil kontrolu nad strojom. (tvnoviny.sk)
 

pred 5 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.