Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2023, 13:17

Plenárne zasadanie KBS

Za biskupov už nebude hovoriť kňaz. Novou hovorkyňou je Katarína Jančišinová

Za biskupov už nebude hovoriť kňaz. Novou hovorkyňou je Katarína Jančišinová

Foto: TK KBS/Peter Zimen

Pozícia hovorcu KBS bola po odchode Martina Kramaru do úradu generálneho vikára Žilinskej diecézy uprázdnená celý rok.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) bude mať od 1. augusta novú hovorkyňu. Stala sa ňou Katarína Jančišinová. Predtým pracovala ako redaktorka, editorka a prekladateľka pre Vydavateľstvo Nové Mesto. Zároveň sa venovala prekladom a tlmočeniu z talianskeho a nemeckého jazyka.

Voľba sa konala na úvod 105. plenárneho zasadnutia KBS, ktoré sa koná v pondelok a v utorok v Badíne.

„Chcem sa poďakovať Konferencii biskupov Slovenska za prejavenú dôveru. Uvedomujem si, že po prvý raz prichádza na miesto hovorcu žena a laička. Je to pre mňa veľká a zodpovedná výzva. Beriem ju však ako službu, ktorú chcem vykonávať v tvorivej spolupráci s biskupmi a generálnym sekretariátom KBS. Verím, že moje pôsobenie bude prínosom pre Konferenciu biskupov Slovenska a pre veriacich a tiež pre komunikáciu so svetom médií. Teším sa na spoluprácu,“ uviedla nová hovorkyňa KBS Katarína Jančišinová, ktorá do funkcie nastúpi po kňazoch Martinovi Kramarovi, Jozefovi Kováčikovi a Mariánovi Gavendovi.

Mgr. Katarína Jančišinová, rod. Chudová, vyštudovala nemecký jazyk a literatúru (učiteľský smer) na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiFUK) v Bratislave. Na rovnakom mieste neskôr vyštudovala taliansky jazyk a literatúru a talianske reálie (tlmočníctvo – prekladateľstvo). Titul master získala na Teologickom inštitúte Jána Pavla II. na Lateránskej univerzite v Ríme.
Pôsobila ako lektorka nemeckého jazyka, neskôr ako učiteľka na Cirkevnom gymnáziu sv. Jána Krstiteľa v Trebišove. Od roku 2016 doteraz spolupracovala s portálom, časopisom a Vydavateľstvom Nové Mesto. Zároveň pôsobila ako samostatne zárobkovo činná osoba so zameraním na preklady z nemeckého a talianskeho jazyka.
Je konateľkou spoločnosti MUNDO plus, s. r. o., so zameraním na prekladateľské a tlmočnícke služby. Absolvovala viacero pobytov v Taliansku (pre potreby Hnutia fokoláre). Hovorí po taliansky, nemecky a anglicky. Je vydatá, má tri deti.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.