Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 07:14

Trump tvrdí, že ho obvinili v rámci vyšetrovania tajných dokumentov

Exprezidenta USA možno obžalujú v ďalších dvoch prípadoch – v súvislosti so snahou o zvrátenie výsledkov volieb v Georgii v roku 2020 a s jeho úlohou pri podnecovaní útoku na Kapitol v roku 2021.

"Skorumpovaná Bidenova administratíva informovala mojich právnikov, že som bol obvinený, zrejme pre takzvaný škatuľový prípad," napísal Donald Trump na svojej platforme Truth Social.

Ministerstvo spravodlivosti záležitosť bezprostredne nepotvrdilo. Trump, ktorý opäť kandiduje za prezidenta USA, vo svojom príspevku uviedol, že ho v utorok predvolali na federálny súd v Miami. "Nikdy som si nemyslel, že by sa niečo také mohlo stať bývalému prezidentovi Spojených štátov," napísal.

Jeho vyhlásenie prišlo deň po tom, ako americké médiá uviedli, že federálna prokuratúra informovala právnikov bývalého prezidenta, že je objektom vyšetrovania v súvislosti s manipuláciou s tajnými dokumentmi.

Trump je prvým bývalým alebo úradujúcim prezidentom USA, ktorého obvinili z trestného činu. V jeho prípade išlo o platby za mlčanie v predvolebnom období pornoherečke, ktorá tvrdila, že s ním mala pomer. Toto obvinenie padlo v marci.

Osobitný poradca Jack Smith, ktorého vymenoval generálny prokurátor Merrick Garland, skúmal skrýšu tajných dokumentov, ktoré mal Trump po odchode z Bieleho domu uložené vo svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) po augustovom príkaze na prehliadku Mar-a-Lago odviezol približne 11-tisíc dokumentov a Trump mohol čeliť obvineniam z marenia spravodlivosti po tom, ako celé mesiace odolával snahám o vrátenie týchto materiálov.

Podľa AFP je možné, že exprezidenta obžalujú v ďalších dvoch prípadoch – v súvislosti s jeho snahou o zvrátenie výsledkov volieb v americkom štáte Georgia v roku 2020 a s jeho úlohou pri podnecovaní útoku na washingtonský Kapitol v roku 2021. Trump však opakovane popiera akékoľvek pochybenie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

„Ak by nebolo tejto kauzy, SaS by zrejme stúpla na šesť percent,“ komentuje pre Postoj posledný predvolebný prieskum Martin Slosiarik. „Bol tam vidieť istý sek v nedeľu a pondelok a SaS skončilo tesne pod šiestimi percentami, čo je stále lepší výsledok ako pred desiatimi dňami. Otázka je, ako to ďalej voliči vyhodnotia.“ Podľa šéfa Focusu stúpa ochota ľudí ísť k voľbám. „To je pre mňa odpoveď na mierny pokles Smeru, Hlasu a Republiky. Nemyslím, že sa to niekde presunulo, ale tým, že je viac ľudí ochotných voliť a podporiť stredopravé strany, tak sa týmto stranám mierne zvýšili percentá.“

pred 8 hodinami

Kongres UEFA sa vo februári nebude konať v Madride, ale v Paríži. Zmena dejiska postihla aj žreb skupinovej fázy Ligy národov. Príčinou je škandál bývalého prezidenta Španielskej futbalovej federácie Luisa Rubialesa, ktorý pobozkal hráčku Jennifer Hermosovú na pery a čelí žalobe za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku. (tasr)

pred 9 hodinami

Prieskum Focusu

Krátko pred voľbami vedie Smer pred PS. OĽaNO vzrástlo, Sme rodina sa prepadla

Matovičovmu hnutiu pomohlo okrem konfliktu s Kaliňákom aj vymedzenie sa voči Sulíkovi, povedal pre Postoj šéf Focusu Martin Slosiarik.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.