Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2023, 21:07

Zmena migračnej politiky EÚ

K prijatiu migrantov budú alternatívy, Šimko sa zdržal

K prijatiu migrantov budú alternatívy, Šimko sa zdržal

Foto: TASR/AP

Návrh odobrili ministri vnútra členských krajín EÚ. Proti bolo len Maďarsko a Poľsko.

Ministri vnútra členských krajín EÚ sa vo štvrtok dohodli o zmene pravidiel v oblasti migrácie a azylovej politiky EÚ. Oznámilo to švédske predsedníctvo v Rade EÚ. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

Portál České noviny uvádza, že podľa diplomatických zdrojov boli proti len Maďarsko a Poľsko.

Návrh hovorí, že ak krajina nebude chcieť prijať migrantov, mala by poskytnúť napríklad finančnú alebo materiálnu pomoc.

Šimko sa zdržal

„Je pozitívne, že povinné kvóty sú zo stola. K tým sa už zrejme nikto nebude vracať. Je tu možnosť flexibilnej solidarity, to znamená , že je možné iným spôsobom pomôcť krajinám, ktoré sú zaťažené migráciou najvýraznejšie,“ povedal slovenský minister vnútra Ivan Šimko.

Dodal, že vyjadril aj niektoré poznámky, kde videl problém. Išlo podľa neho napríklad o výšku prípadného alternatívneho plnenia. 

„Už v úvodnom vystúpení som povedal, že vzhľadom na limitovaný mandát vlády, ktorú zastupujem, nemôžem hlasovať za tento návrh, takže som sa napokon zdržal,“ dodal.

Inzercia

Nemci hovoria o historickom úspechu

Švédsko označilo návrh za rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou. Rakúsko, Holandsko a Taliansko však namietali, že navrhované reformy nie sú dostačujúce a navrhli viacero zmien.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová štvrtkovú dohodu na sociálnej sieti označila za historický úspech pre EÚ, pre novú solidárnu migračnú politiku a ochranu ľudských práv.

Zmena pravidiel sa týka udeľovania azylu v EÚ a nových požiadaviek voči osobám, ktoré nespĺňajú podmienky na právo na pobyt, píše agentúra APA. Po dohode ministrov vnútra sa začnú rokovania medzi členskými krajinami a Európskym parlamentom.

Viaceré členské krajiny EÚ v reakcii na vysoké počty žiadateľov o azyl požadovali rýchle riešenie v oblasti migrácie. Rokovania ministrov vnútra však boli zdĺhavé.

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vedie neformálne rokovania s lídrami ostatných strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. Chce zistiť, či existuje vôľa a priestor na vytvorenie alternatívnej väčšiny v parlamente. Rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej víťaz volieb, líder Smeru-SD Robert Fico. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.