Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2023, 10:25

Tragédia na Zochovej

Dušan Dědeček priznal vinu, súd ho odsúdil na 15 rokov väzenia

Dušan Dědeček priznal vinu, súd ho odsúdil na 15 rokov väzenia

Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda senátu Pavol Tomík uviedol, že súd prihliadal na viacero poľahčujúcich okolností, pričom nezistil žiadne priťažujúce okolnosti.

Vodič Dušan Dědeček z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy bol odsúdený na 15 rokov väzenia nepodmienečne. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Trest si má odpykať v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Dostal tiež desaťročný zákaz činnosti v podobe šoférovania motorových vozidiel a trojročný ochranný dohľad.

Dědeček začiatkom októbra minulého roka šoféroval opitý a zabil piatich ľudí na zastávke MHD.

Na štvrtkovom hlavnom pojednávaní priznal vinu, senát Mestského súdu Bratislava I preto rozhodoval len o výške trestu. „Som vinný,“ povedal pred súdom.

Súd prihliadal na poľahčujúce okolnosti

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraj Chylo navrhol uložiť Dědečkovi minimálne 15-ročné väzenie. Hrozil mu trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo až na doživotie.

Chylo navrhol nižší trest, lebo podľa neho prevažovali poľahčujúce okolnosti. Súd s mimoriadnym znížením trestu súhlasil.

Predseda senátu Pavol Tomík uviedol, že súd prihliadal na viacero poľahčujúcich okolností, pričom nezistil žiadne priťažujúce okolnosti.

Súd okrem iného zohľadnil priznanie obžalovaného a pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Dědeček sa vzdal práva na podanie odvolania. Prokurátor si ponechal lehotu na prípadné podanie odvolania

„Uložený trest považujem osobne za dosť prísny, ale prijali sme ho,“ povedal obhajca obžalovaného Jiří Kučera. O prísnom treste hovoril aj vzhľadom na vek svojho klienta.

Inzercia

Prokurátor podal na Dědečka v závere marca obžalobu pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia. Vo svojej záverečnej reči poukázal na to, že obžalovaný doma požíval pred nehodou alkoholické nápoje. Dědeček podľa neho nekonal z nedbanlivosti, ale v nepriamom úmysle.

„Počas celého trestného konania bola spornou otázkou jedine právna kvalifikácia skutku,“ priblížil prokurátor. Víta, že si súd osvojil kvalifikáciu skutku uvedenú v obžalobe.

Lehotu na odvolanie si ponechal z dôvodu, že rozhodovanie o opravných prostriedkoch je v rukách vedúceho prokurátora. „Vec mu budem referovať a tlmočiť mu budem aj odôvodnenie súdu,“ podotkol Chylo.

Rodiny obetí sú nespokojné

„Tento skutok vyvolal oprávnene obrovské emócie,“ podotkol obhajca obžalovaného Jiří Kučera. Poukázal na to, že Dědeček si uvedomuje následky, ktoré spôsobil svojím konaním. Navrhol súdu, aby vzal do úvahy všetky poľahčujúce okolnosti.

Obžalovaný sa vo svojej záverečnej reči ospravedlnil poškodeným. „Budem vás po zvyšok svojho života prosiť o odpustenie,“ povedal Dědeček.

Splnomocnenec jednej z rodín obetí Patrik Benčík vyjadril nesúhlas s výškou uloženého trestu. „Pätnásť rokov je veľmi málo,“ povedal s tým, že trest skôr zodpovedá tomu, ako keby išlo o konanie o dohode o vine a treste.

Päť mŕtvych a niekoľko zranených

Dopravná nehoda na bratislavskej zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova si 2. októbra 2022 vyžiadala päť mŕtvych a niekoľko zranených osôb. Obžalovaný podľa obžaloby šoféroval v štádiu ťažkého stupňa opitosti.

Jeho automobil dosiahol rýchlosť 143 kilometrov za hodinu. K stretu s prvou osobou údajne prišlo pri rýchlosti 107 kilometrov za hodinu. Na zastávke sa nachádzalo približne 40 ľudí.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

„Ak by nebolo tejto kauzy, SaS by zrejme stúpla na šesť percent,“ komentuje pre Postoj posledný predvolebný prieskum Martin Slosiarik. „Bol tam vidieť istý sek v nedeľu a pondelok a SaS skončilo tesne pod šiestimi percentami, čo je stále lepší výsledok ako pred desiatimi dňami. Otázka je, ako to ďalej voliči vyhodnotia.“ Podľa šéfa Focusu stúpa ochota ľudí ísť k voľbám. „To je pre mňa odpoveď na mierny pokles Smeru, Hlasu a Republiky. Nemyslím, že sa to niekde presunulo, ale tým, že je viac ľudí ochotných voliť a podporiť stredopravé strany, tak sa týmto stranám mierne zvýšili percentá.“

pred 5 hodinami

Kongres UEFA sa vo februári nebude konať v Madride, ale v Paríži. Zmena dejiska postihla aj žreb skupinovej fázy Ligy národov. Príčinou je škandál bývalého prezidenta Španielskej futbalovej federácie Luisa Rubialesa, ktorý pobozkal hráčku Jennifer Hermosovú na pery a čelí žalobe za sexuálne napadnutie a použitie nátlaku. (tasr)

pred 6 hodinami

Prieskum Focusu

Krátko pred voľbami vedie Smer pred PS. OĽaNO vzrástlo, Sme rodina sa prepadla

Matovičovmu hnutiu pomohlo okrem konfliktu s Kaliňákom aj vymedzenie sa voči Sulíkovi, povedal pre Postoj šéf Focusu Martin Slosiarik.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.