Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2023, 09:31

Agentúra EÚ žiada zlepšenie dlhodobej integrácie utečencov z Ukrajiny

OSN odhaduje, že v dôsledku ruskej invázie muselo Ukrajinu opustiť približne 8,3 milióna ľudí. Približne 5,1 milióna z nich vyžíva mechanizmus dočasnej ochrany v EÚ, Švajčiarsku a Nórsku.

Vlády krajín Európskej únie by sa mali pripraviť na trvalú integráciu utečencov z Ukrajiny. Existujúce opatrenia na pomoc týmto ľuďom by sa mali viac zameriavať na ženy a deti, ktoré tvoria väčšinu ukrajinských utečencov. Uviedla to Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA).

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) odhaduje, že v dôsledku ruskej invázie muselo Ukrajinu opustiť približne 8,3 milióna ľudí. Približne 5,1 milióna z nich vyžíva mechanizmus dočasnej ochrany v EÚ, Švajčiarsku a Nórsku bez toho, aby museli žiadať o azyl.

FRA ocenila, že vo viacerých štátoch EÚ, napríklad v Nemecku, koordinuje ubytovanie Ukrajincov štát alebo je rovnomerne rozložené v rámci celého územia. „Vzhľadom na nedostatok financií a trvalých riešení však existuje len obmedzený počet vhodných verejných ubytovacích zariadení,“ píše sa v správe FRA.

Ďalej sa v nej uvádza, že množstvo utečencov pracuje na nižšie kvalifikovaných pracovných pozíciách, hoci majú vyššie vzdelanie. Agentúra preto vyzvala na zlepšenie jazykovej prípravy a uznávanie ukrajinských dokladov o vzdelaní či praxi, ako aj na lepšie začlenenie ukrajinských detí do materských a základných škôl. To im pomôže so začleňovaním do kolektívu a ich matkám umožní nájsť si zamestnanie.

FRA zdôraznila, že osobitné opatrenia treba vytvoriť pre ženy, ktoré sa stali obeťami sexuálneho zneužívania a násilia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 10 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.