Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2016

Írsko bude mať po nerozhodných voľbách zrejme menšinovú vládu

Dve hlavné politické strany Írska, Fine Gael a Fianna Fáil, dosiahli veľký pokrok v rokovaniach o vytvorení menšinovej vlády a dohodli sa rámcovo aj na zrušení nepopulárnych poplatkov za vodu.

Informovala dnes agentúra Reuters. Citovala vyjadrenie popredného predstaviteľa strany Fine Gael, ministra práce, podnikov a inovácií Richarda Brutona, v dnešnom vysielaní rozhlasu a televízie RTÉ.

"Dosiahli sme veľký pokrok, ale musíme ešte dohodu dokončiť," odpovedal Bruton na otázku, ako pokračujú rokovania so stranou Fianna Fáil.

V parlamentných voľbách 26. februára írski voliči zavrhli koaličnú vládu premiéra Endu Kennyho, ale nevybrali za ňu jasnú alternatívu. Írsko sa tak pripojilo k Španielsku a ďalším krajinám eurozóny, v ktorých nemá v parlamente nik väčšinu a strany majú problém dohodnúť sa na vládnej koalícii. V Španielsku sa to nepodarilo celé štyri mesiace po voľbách a koncom júna by sa tam mali uskutočniť predčasné voľby.

V Írsku podľa navrhovanej dohody povedie Kennyho strana Fine Gael menšinovú vládu za podpory nezávislých poslancov, pričom jej vládu umožní konkurenčná strana Fianna Fáil, ak bude súhlasiť, že sa pri kľúčových rozhodovaniach parlamentu zdrží hlasovania.

Navrhovaná dohoda zahŕňa aj dočasné pozastavenie platenia poplatkov za vodu, ktoré vyvolalo protesty verejnosti a bolo veľkou predvolebnou témou, pokračoval Bruton. Výbor expertov podľa neho odporučí vláde, či má na týchto poplatkoch trvať alebo ich zrušiť.

 "Poplatky budú pozastavené počas presne stanoveného obdobia, kým budú prebiehať dané práce a potom bude musieť rozhodnúť Dáil (dolná komora parlamentu)," uzavrel tému Bruton.

Kennyho strana Fine Gael je aj po volebných stratách s 50 kreslami najväčšou stranou v 158-člennej dolnej komore írskeho parlamentu, na vytvorenie väčšinovej koaličnej vlády však potrebuje najmenej 79 poslancov. Len jej tradičný súper Fianna Fáil má so 43 kreslami dostatok mandátov na doplnenie potrebnej väčšiny; tieto dve stredopravé strany však doteraz nikdy nepôsobili v jednej vláde.

V polovici apríla írsky parlament nezvolil premiéra ani na tretí raz. Potrebná väčšina poslancov opätovne nepodporila úradujúceho premiéra Endu Kennyho ani predsedu strany Fianna Fáil Micheála Martina, informovala tlačová agentúra AP.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.