Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2016

Grécko žiada o mimoriadny summit EÚ kvôli rokovaniam so svojimi veriteľmi

Grécky premiér Alexis Tsipras dnes vyzval predsedu Európskej rady Donalda Tuska, aby pripravil mimoriadny summit Európskej únie, ktorý by mal Grécku uľahčiť rokovania so svojimi hlavnými veriteľmi z EÚ a Medzinárodného menového fondu ohľadom prvej revízie gréckeho reformného programu.

Belgická televízna stanica RTBF uviedla, že rozhodnutie gréckej vlády požiadať Tuska o mimoriadny summit prišlo niekoľko hodín po oznámení o odklade mimoriadneho zasadnutia ministrov financií eurozóny (Euroskupina), ktoré bolo naplánované na štvrtok.

Michel Reijns, hovorca predsedu Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, o odklade štvrtkového stretnutia informoval prostredníctvom svojho účtu na Twitteri v noci z utorka na stredu. Reijns zdôraznil, že ministri financií eurozóny "potrebujú viac času" na preskúmanie prípadných núdzových opatrení a prehodnotenie udržateľnosti štátneho dlhu Grécka.

Dijsselbloem v piatok po stretnutí so zástupcami MMF v Amsterdame naznačil, že vo štvrtok tento týždeň by sa mohla Euroskupina stretnúť s cieľom zhrnúť doterajšie posudzovanie reforiem Grécka a začať s Aténami rokovania o udržateľnosti štátneho dlhu. Grécka vláda už niekoľko mesiacov o tejto téme rokuje s kvartetom veriteľov - Európskou komisiou, Európska centrálnou bankou, Európskym mechanizmom pre stabilitu a MMF.

Nové kolo rokovaní gréckej vlády s kvartetom veriteľov, ktoré sa začalo v pondelok v Aténach, podľa údajov gréckej strany uviazlo, lebo MMF trvá na prijatí dodatočných úsporných ekonomických opatrení.

Fond tieto opatrenia požaduje, pretože sa domnieva, že Grékom sa nepodarí dosiahnuť cieľ rozpočtového prebytku v hodnote 3,5 % HDP do roku 2018, predtým, ako krajina musí splatiť úroky zo štátneho dlhu.

Atény v tejto súvislosti upozornili, že vláde sa už podarilo dosiahnuť úspory vo výške 2,8 miliardy eur, pričom sa zaviazala, že prijme opatrenia, ktorými ušetrí ďalších 2,6 miliardy eur do roku 2018, tak, ako je to stanovené v dohode podpísanej s veriteľmi v lete 2015. Na základe tejto dohody mohlo Grécko získať nový úver vo výške 86 miliárd eur.

Inzercia

Odporúčame

Montreal údajne rokuje s Réwayom

Montreal údajne rokuje s Réwayom

Slovenský hokejový reprezentant Martin Réway údajne rokuje o nováčikovskom kontrakte s tímom zámorskej NHL Montreal Canadiens. Informáciu priniesol portál swisshockeynews.ch s odvolaním sa na montrealské rádio 98.5 FM.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.