Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2023, 15:01

Premiér Ódor nevidí reálnu šancu na podporu vlády v parlamente

Predseda vlády tiež zdôraznil, že tu nie sú nato, aby pomáhali stranám robiť si kampaň pred voľbami.

Premiér Ľudovít Ódor zatiaľ nevidí reálnu šancu na získanie podpory v parlamente pre programové vyhlásenie vlády (PVV), no nepovažuje to za prekvapujúce.

Zdôraznil, že PVV bude obsahovať jasné ciele, na základe ktorých sa bude dať vyhodnocovať práca jeho vlády. Stretnutia s politickými predstaviteľmi označil za korektné. Vláda odborníkov však podľa jeho slov nemôže robiť politickú kampaň stranám.

„Zatiaľ nevidíme reálnu šancu na získanie podpory pre programové vyhlásenie vlády, čo aj vzhľadom na charakter nášho vládnutia nie je niečo super prekvapujúce,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Ódor.

Program vlády koncipujú podľa jeho slov tak, aby to bol dokument, na základe ktorého sa bude dať vyhodnotiť práca kabinetu bez ohľadu na to, či získa v parlamente dôveru alebo nie.

PVV nechcela vláda podmieňovať vecami, ktoré s programom nesúvisia. Premiér tiež zdôraznil, že tu nie sú nato, aby pomáhali stranám robiť si kampaň pred voľbami. „My nie sme obchodníci, my sme odborníci,“ doplnil.

Na stretnutiach s politickými lídrami nepadli podľa Ódora žiadne osobné invektívy, útoky alebo iné nepríjemnosti. Mnohí si podľa neho cenia, že vláda pomenuje veci tak, ako ich vidí a cenia si aj kontinuitu.

Za vyslovenie dôvery vláde plánujú hlasovať poslanci SaS, ako aj nezaradený poslanec Tomáš Valášek, ktorý pôsobí v mimoparlamentnom Progresívnom Slovensku. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár si vie predstaviť podporu vláde, no prečítať si chce najskôr jej finálny program. 

OĽaNO a priatelia si pre podporu vlády kladú podmienku zachovania príspevku 200 eur na dieťa a presadenie odmeny 500 eur za účasť v septembrových voľbách formou skráteného legislatívneho konania. Poslanci Smeru-SD aj Hlasu-SD už avizovali, že vyslovenie dôvery vláde nepodporia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.