Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2023, 13:41

Eurokomisia spustila konanie voči Poľsku pre výbor vyšetrujúci ruský vplyv

Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách.

Európska komisia oznámila, že spúšťa nové právne konanie proti Poľsku v súvislosti s rozhodnutím vlády vo Varšave zriadiť tzv. výbor na vyšetrovanie "ruského vplyvu". Na správu tlačovej agentúry AFP upozornil spravodajca TASR.

Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách. Podľa kritikov by tak súčasná vládnuca Strana práva a spravodlivosti (PiS) mohla do určitej miery "ostať pri moci" aj po prípadnej volebnej porážke.         

Oznámenie exekutívy EÚ o spustení prvej fázy právneho konania prišlo aj napriek tomu, že poľský prezident Andrzej Duda minulý týždeň povedal, že po kritike zo strany eurokomisie a Spojených štátov podporí zmenu uvedeného zákona, ktorou zruší navrhované tresty. Namiesto toho by výbor len vydal vyhlásenie, v ktorom by uviedol, že konkrétna osoba podľahla ruskému vplyvu a nedá sa zaručiť, že bude "riadne pracovať vo verejnom záujme".

EÚ v utorok vyjadrila "osobitné znepokojenie" nad zriadením takéhoto výboru a administratíva USA naznačila, že nový zákon by mohol byť zneužitý na zablokovanie kandidatúry opozičných politikov do rôznych funkcií.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti uviedol, že eurokomisia sa dohodla na začatí konania o porušení povinnosti zaslaním formálneho upozornenia do Varšavy. Ide o prvý krok v rámci trojfázového právneho postupu, ktorý sa môže skončiť podaním žaloby na Súdnom dvore EÚ.

Podľa zákona, ktorý prezident Duda podpísal minulý týždeň, by mohli mať poľskí občania, ktorí by podľahli ruskému vplyvu, až na 10 rokov zakázané pôsobenie vo verejných funkciách, v ktorých by rozhodovali o verejných financiách a mali prístup k utajovaným skutočnostiam.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 2 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.