Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Komentáre a názory
07. jún 2023

Igor Matovič má odvážny plán

Môže však z neho byť aj čierny scenár pre konzervatívcov

Trojkoalícia okolo OĽaNO predstavuje pre konzervatívnu scénu riziko.

Môže však z neho byť aj čierny scenár pre konzervatívcov

Foto: Facebook OĽaNO

Predsedníčka Kresťanskej únie (KÚ) Anna Záborská v diskusii Postoja povedala, že jej strana rokuje s OĽaNO a so stranou Za ľudí o vytvorení predvolebnej koalície. Vytvorenie plnohodnotnej koalície je podľa Záborskej jednou z podmienok Kresťanskej únie na rokovania s Igorom Matovičom.

Isté však je, že ak by šéf OĽaNO takýto model sám nepreferoval, takúto požiadavku KÚ by hneď zmietol zo stola a Záborská by o nej určite verejne nehovorila ako o takmer hotovej veci.

Ak dôjde k dohode, tak by nešlo o účasť viacerých strán na jednej kandidátke, ale o klasickú koalíciu troch politických strán, ktorá by na vstup do parlamentu potrebovala získať sedem percent voličských hlasov.

Zo strany Igora Matoviča by išlo o odvážny plán, keďže preferencie OĽaNO sa momentálne pohybujú okolo šiestich percent a všetci máme ešte v pamäti aj osud koalície PS/Spolu, ktorej v ostatných voľbách chýbalo na vstup do parlamentu necelých tisíc hlasov.

V OĽaNO si však veria, pretože sa spoliehajú na niekoľko vecí. Sú presvedčení, že do volieb sa na percentách strany ešte pozitívne prejaví efekt rodinného balíčka, ktorý sa Igorovi Matovičovi podarilo presadiť.

Spoliehajú sa tiež na schopnosť svojho lídra urobiť dobrú predvolebnú kampaň a nájsť vo finále tú správnu emóciu na mobilizáciu voličov.

V tomto presvedčení ich utvrdzuje nielen skúsenosť ostatných volieb, ale aj energia, s akou sa Igor Matovič vložil do aktuálnej kampane. Líder Obyčajných ľudí brázdi už niekoľko týždňov Slovensko a v kulturákoch v okresných mestách už absolvoval desiatky diskusií. Pričom mnohé z nich neboli žiadne selanky.

Práve na základe skúsenosti z týchto debát a spätnej väzby z terénu sú v OĽaNO presvedčení, že majú potenciál ešte rásť a nemusia sa nechať vyrušovať aktuálnymi prieskumami volebných preferencií.

Vytvorenie trojkoalície by Igor Matovič tiež dokázal využiť na to, aby sa prezentoval ako skutočný zjednotiteľ. Líder, ktorý o tom len nerozpráva, ale aj skutočne integruje menšie subjekty napravo od politického stredu, ktoré nemajú na to, aby samostatne vstúpili do parlamentu.

Inzercia

Architekti trojkoalície podceňujú, ako veľmi sa nálady v krajine zmenili v neprospech Igora Matoviča. Zdieľať

Tu sa však dostávame k rizikám tohto projektu.

Na budovanie imidžu zjednocovateľa lídrovi OĽaNO úplne postačoval formát jednej volebnej kandidátky, na ktorej by boli prítomní predstavitelia viacerých politických strán. Tak ako tomu bolo v roku 2020, keď na volebnej listine OĽaNO kandidovali aj predstavitelia strán KÚ, NOVA a Zmena zdola. Teraz by len Jána Budaja vystriedala Veronika Remišová.

V prípade trojkoalície hrozí, že jej architekti sa popália, pretože podceňujú, ako veľmi sa nálady v krajine zmenili v neprospech Igora Matoviča.

Naznačujú to aj aktuálne prieskumy verejnej mienky, ktoré zatiaľ nesignalizujú, že by OĽaNO dokázalo z masívnych sociálnych balíčkov profitovať podobne, ako z obdobnej pomoci rodinám dokázala v Poľsku politicky ťažiť strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Nech sa teda na to pozrieme z akejkoľvek strany, Igorovi Matovičovi sa síce nedá uprieť odvaha, ale trojkoalícia by bola veľkým rizikom. Z politického pohľadu by išlo o ľahkovážny krok. Aj preto, že negatívne dôsledky krachu tohto projektu by sa nedotkli len OĽaNO, ale mohli by byť širšie.

Konkrétne vtedy, ak by voľby dopadli tak, že by sa do NR SR nedostalo KDH ani trojkoalícia okolo OĽaNO. Pre prozápadných kresťanských konzervatívcov by to bol čierny scenár, pretože by zostali bez parlamentného zastúpenia.

Čo by určite nebola dobrá správa ani pre celú krajinu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.